Eskişehir'in kurtuluşuna özel etkinlik

Tepebaşı Belediyesi tarafından “100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” serisi kitap tanıtımı, belgesel gösterimi ve söyleşi etkinliği gerçekleştirildi...

ESKİŞEHİR 19.03.2023, 15:22
Eskişehir'in kurtuluşuna özel etkinlik

Tepebaşı Belediyesi ve Tarih Vakfı iş birliğinde Eskişehir’in kurtuluşunun 100. Yılı dolayısıyla “100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” serisi kitap tanıtımı, belgesel gösterimi ve söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

Tepebaşı Belediyesi, tarih bilinci ile özel ve milli günlerin önemine uygun etkinlikler gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla Tarih Vakfı iş birliğinde hazırlanan kitap serisinin tanıtımı, belgesel gösterimi ve kurtuluşun 100. yılı konulu söyleşi programı, Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Programa Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç ve Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Alkan’ın yanı sıra Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Başkan Ataç, projenin önemine değinerek, “Bu alanda daha önce yapılmış çok değerli eserler var ancak topluca yapılmış bir proje olmamıştı. Sadece Türk kaynaklarından değil, Yunan kaynaklarından da yararlanılarak objektif bir çalışma ortaya konmuştur. Bu çalışma kapsamında 5 kitap, bir sergi ve bir de belgesel hazırlandı. Sergimiz uzunca bir süre beğeniye açık olacak. Bu çalışmada emeği geçen Prof. Dr. Mehmet Alkan’a, Prof. Dr. Kemal Yakut’a, sergi küvatörü Prof. Dr. Tevfik Fikret Uçar’a ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bu emekler Kurtuluş Savaşı’nın, o dönemde yaşananların bir sunumudur. Eserleştirilen bu çalışmaların, Eskişehirliler tarafından takip edilmesi de en büyük dileğim. Proje kapsamında hazırladığımız serginin, 5 kitaptan oluşan serimizin ve belgeselimizin, kent arşivimiz için önemli bir katkı olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Alkan da “Bu projede planladıklarımızı eksiksiz şekilde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kitaplarımız, sergi ve belgeselden oluşan 3 grup ve 7 üründen oluşuyor. Kitaplarımız Eskişehir’de İşgal ve Direniş, Eskişehir’in Kurtuluşu, Milli Mücadelede Eskişehir’de Sol, Yunan Arşiv Kayıtlarında İşgal Eskişehir’i ve Milli Mücadele ve Eskişehir’den oluşuyor. Çok özel belgelerden oluşan ve arşiv kaynaklarını kapsayan bir seri. Aralık 1918’den itibaren Eskişehir halkının işgale karşı ne kadar zorlu ve fedakarca bir direniş gösterdiğini belgeler ile anlatan bir çalışma. Bu çalışma işgalden kurtuluşunun 100. yılında Eskişehir’e verilebilecek en güzel armağanlardan biriydi bence” dedi.

Prof. Dr. Kemal Yakut ise “Proje 2 yıla yayılan bir proje oldu. İşin mutfağında bazı arkadaşlarımızın da çok büyük emekleri var. Bu projeye inanarak bize destek olan, cesaret veren Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a çok teşekkür ediyorum. Bu proje aslında 3 yönü ile dikkat çekiyor. Birincisi bir bilanço, Eskişehir odaklı bugüne kadar neler yapıldığı, eserlerin derlenmesi çalışmalarını gerçekleştirdik. Dikkatimi çeken temel noktalardan bir tanesi kaynak problemleriydi. Eskişehirli bazı hocalarımız eserler kaleme alsalar da bulmakta zorluk yaşanıyordu. Bunlar bir araya getirilmiş oldu. Sosyal bilimler aynı zamanda yaşayan bilim anlamına gelir ve sürekli yenilenmesi gerekir. Bu proje biraz da buna hizmet etti. Biz Milli Mücadele’de Eskişehir’de daha önce yazılan eserleri sadece bir araya getirmedik, onların yeniden üretilmesini sağlamaya gayret ettik” dedi.

Söyleşinin ardından belgesel gösterimi gerçekleşti ve Başkan Ataç belgeselin hazırlanmasında emeği geçen Dr. Öğr. Üyesi H. Selçuk Kıray, Öğr. Gör. Dr. G. Deniz Dinçer ve Öğr. Gör. Kazım Demirer ile Prof. Dr. Balkan ve Prof. Dr. Yakut’a Sukurusu Uygulama Merkezi’nde atık kağıtlardan geri dönüştürülerek hazırlanan teşekkür plaketlerini takdim etti.

Program, Eskişehir’de İşgal ve Direniş, Eskişehir’in Kurtuluşu, Milli Mücadelede Eskişehir’de Sol, Yunan Arşiv Kayıtlarında İşgal Eskişehir’i ve Milli Mücadele ve Eskişehir adlı kitaplardan oluşan “100. Yılında Eskişehir’in Kurtuluşu” kitap serisinin tanıtımı ve imzalanması ile sona erdi. Kitap satışından elde edilen gelirin depremzede vatandaşlara ulaştırılacağı belirtildi. Kitaplar hakkında bilgi almak isteyenlerin, Tepebaşı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne ulaşabileceği belirtildi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@