banner208

Günay: Çocuklar adli sürecin yıpratıcı etkisinden korunacak

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Çocuk Adalet Merkezi’ni ziyaret etti.

ESKİŞEHİR 19.09.2022, 14:20 19.09.2022, 15:56
Günay: Çocuklar adli sürecin yıpratıcı etkisinden korunacak
banner209

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile Çocuk Adalet Merkezi’ni ziyaret etti. Prof. Dr. Günay Çocuk Adalet Merkezleri hakkında şöyle konuştu:

"Çocuk Adalet Merkezi uygulaması ile çocuk ağır ceza mahkemesi, çocuk mahkemesi, Cumhuriyet başsavcılığı çocuk bürosu ve adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlüklerinin bir arada yapılandırılması suretiyle çocuklara yönelik tüm adli işlemlerin bu merkezde çocuk dostu usuller uygulanarak yerine getirilmesi amaçlanmaktadır. Çocuk Adalet Merkezinde ayrıca çocuk polisi, adli tıp uzmanı, aile ve sosyal hizmetler görevlisinin yanı sıra baroya, hukuk kliniği uygulaması için hukuk fakültesine ve psiko-sosyal destek kliniği uygulaması için de psikoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, sosyal hizmet gibi bölümlere yer ayrılması sağlanarak paydaş kurumların çocuklara bütüncül hizmet sunumu hedeflenmektedir.’’ 

ÇOCUKLAR ADLİ SÜRECİN YIPRATICI ETKİSİNDEN KORUNACAK 

Prof. Dr. Günay, ‘’Çocuklara yönelik adli işlemler yetişkinlerden ayrı olarak çocuk dostu ortamda yürütülecek. Çocuklara yönelik adli işlemler çocuk dostu usuller uygulanarak gerçekleştirilecek. Adli süreç boyunca adli destek görevlisinden etkin şekilde yararlanabilme imkânı sağlanacak. Çocuklar adli sürecin yıpratıcı etkisinden korunmuş olacaklar. Adli birimlerin yanı sıra diğer paydaş kurum ve kuruluşların temsilcileri de söz konusu merkezde yer alacağından çocuk koruma sisteminin daha etkin ve bütüncül şekilde işlemesi sağlanarak çocuğun üstün yararı korunmuş olacak. Adelet Bakanımız Bekir Bozdağ, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcımız Ali Yeldan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@