Küreseliz Projesinde otel denetimleri sürüyor

Tepebaşı Belediyesi’nin küresel amaçlar çerçevesinde başlattığı Küreseliz Sürdürülebilir İşletmeler Projesi devam ediyor.

ESKİŞEHİR 04.12.2022, 16:26
Küreseliz Projesinde otel denetimleri sürüyor

Tepebaşı Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Küreseliz Sürdürülebilir İşletmeler Projesi”nin turizm sektörü ve otellerden oluşan ilk etabında, katılımcı otellerin denetimleri devam ediyor.

Tepebaşı Belediyesi’nin küresel amaçlar çerçevesinde başlattığı Küreseliz Sürdürülebilir İşletmeler Projesi devam ediyor.

İşletmelerin faaliyetlerinde çevresel, sosyal, kültürel, ekonomik, insan hakları, sağlık, güvenlik gibi konuları ele alarak daha sürdürülebilir olmalarını amaçlayan proje kapsamında ilk olarak oteller ele alındı. Projeye dahil olan otellerin sürdürülebilirlik yolculuklarında, politikalarını ve yönetim planlarını iş stratejilerine, işletme süreçlerine ve kalite standartlarına entegre etmesi bekleniyor.

Otellerden çevre yönetimi, satın alma - pazarlama, yönetim - kurumsal kapasite, sosyal sorumluluk olmak üzere 4 başlıkta geliştirilen kriterlere uyum sağlanması amaçlanıyor. İşletme faaliyetlerini sürdürülebilir kalkınma amaçları doğrultusunda yürütmek isteyen oteller, Küreseliz Sürdürülebilir İşletmeler Sertifikasına sahip olmak için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Denetimler devam ediyor

Projede katılımcı oteller için denetleme aşaması devam ediyor. Denetimlerde kriterlere uyum sağlama sürecine giren otellerin denetimlerini yapmak üzere bir Değerleme Kurulu oluşturuldu. Turizm odaklı STK’lar, Eskişehir Ticaret Odası, üniversitelerin ilgili bölümleri ve Tepebaşı Belediyesi’nden uzmanların yer aldığı Kurul, otellerin sürdürülebilirlik faaliyetlerine uyumlarını denetliyor.

Denetleme Kurulu son olarak Anemon Eskişehir Otel, Ramada Plaza by Wyndham Eskişehir, Grande Arte Hotel ve Grande Stella Hotel’de incelemelerde bulundu. Denetleme Kurulunda ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Sarı, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nezih Orhon, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Başar, SKAL Derneği’nden Prof. Dr. Gökçe Yüksek, Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Osman Güldemir, Eskişehir SKAL Derneği Başkanı Ufuk Özkaratay, TÜRSAB BTK Bölge Başkanı Özgür Ersoy ve ETO Yönetim Kurulu’ndan Kaan Toraman yer aldı.

Projeye katılan otellerde denetim çalışmalarının devam edeceği bildirildi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@