banner208

Rumelililerin Eskişehir'deki bu sergisi kaçmaz!

Eskişehir Rumeli Balkan Kültür Dayanışma Derneği (ERBALDER) tarafından Balkan giysilerinden oluşan bir sergi açıldı...

ESKİŞEHİR 16.03.2022, 13:26
Rumelililerin Eskişehir'deki bu sergisi kaçmaz!
banner209

Tepebaşı Belediyesi Atilla Özer Karikatürlü Ev’de, ‘Balkan Kadının Gönlünden Damlayan Motifler’ adı ile açılan serginin açılışında konuşan Dernek Başkanı Neziha Bilen, şu ifadelere yer verdi:

“Atalarımızın bizlere emanet ettiği el emeği göz nuru ile işlediğimiz el işleri sergisine katıldığınız için çok teşekkür ederim. ‘Balkan Kadının Gönlünden Damlayan Motifler’ adlı sergimiz yoğun ilgi gördü ve coşku ile sergimiz açıldı. Bugün burada yüzyıllar önce yaşamış ‘Balkan Kadının’ büyüleyici dünyasına bir yolculuk sunmaktayız. Sizlere unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını ve sandıklarımızda gözümüz gibi koruduğumuz aile yadigarı eserleri tanıtıyoruz. Sergimizdeki eserler, kadınlarımızın iç dünyasını yansıtan çok önemli belgelerdir. Balkan Kadınlarımızın ilmek ilmek dokuduğu kilimler, döşekler, bürüncük gömlekler, damla damla işlediği nakışlar, oyalar ve örtüler renkli motiflerle süslenmiştir. ‘Balkan Kadınının Gönlünden Damlayan Motifler’ teması ile yola çıktığımız bu sergide; sahip olduğumuz kültürel değerleri tanıtıyoruz. Bu değerlerden hareketle motiflerin sihirli dilini anlamaya çalışıyoruz’’ dedi.

Sergiye; Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Melek Mızrak Subaşı, Eskişehir Kent Konseyi Genel Sekreteri Ahmet Kapanoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergi, üç gün açık kalacak.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
22
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@