Türk Tabipler Birliği: Covid-19 meslek hastalığıdır

Türk Tabipler Birliği, İstanbul, Kocaeli, Bursa'dan sonra Eskişehir'de de yürüyüş yaparak açıklamalarda bulundu.

ESKİŞEHİR 26.11.2021, 16:49 26.11.2021, 18:15
Türk Tabipler Birliği: Covid-19 meslek hastalığıdır

Türk Tabipler Birliği yaptığı açıklamada, "23 Kasım’da İstanbul’ dan başlattığımız Beyaz Yürüyüşümüz, Kocaeli ve Bursa’dan sonra bugün Eskişehir’de. Hekimler olarak bizler emek bizim, söz bizim diyoruz. 

Taleplerimiz çok basit ve çok acil; Covid-19 Pandemisinde ölüyoruz, hastalanıyoruz Covid-19 Sağlık Çalışanları için MESLEK HASTALIĞIdır. Yasa acilen çıkarılmalıdır. 

Yıllardır özveriyle çalışan sağlık çalışanları pandeminin yüküyle tükenmekteyken, kışkırtılmış sağlık talebini karşılamak adına 5 dakika da bir hasta muayene etmek zorunda bırakılmakta, iş yerlerinde idareciler tarafından mobbinge, hasta ve hasta yakınları tarafından da kötü giden sağlık sisteminin sorumlusu ilan edilerek şiddete uğramaktadır. Sağlık’ta etkin bir ŞİDDET YASASI derhal çıkarılmalı ve uygulanmalıdır. 

Ülkedeki ekonomik kötüye gidişten her birimiz gibi bizlerde etkilendik, aldığımız ücretler yoksulluk sınırına geldi. Hak ettiğimiz ücretlerin ek ödemeler olarak değil emekliliğe yansıyacak şekilde tek ödeme olarak verilmesini istiyoruz. Hekimler için 7200 ek gösterge, yıllık 120 gün yıpranma payı talep ediyoruz. 

Bu yürüyüşle artık çökme noktasına gelen sağlık sistemini sizlere anlatmak istiyoruz. Sağlık çalışanları kadar, sağlıktan yararlanmak isteyenlerin de mağdur olduğunu, 5 dakika da bir muayeneyle iyi hekimlik yapılamayacağını, bunun sadece çöken sağlık sisteminin son çırpınışları olduğunu görmek ve bilmek gerekiyor. Covid-19 Pandemisi hepimize sadece tedavi edici hekimliğin kurtuluş olmadığını, koruyucu hekimliğin güçlendirilmesinin gerekliliğini öğretti. Sağlık sistemini yönetenlerin bilimsel temellere dayanmayan, şeffaf olmayan, meslek örgütleri ve bilim insanlarının söylediklerine kör, sağır pandemi yönetimiyle önlenebilir bir hastalıktan yüz binlerce vatandaşımızı, yüzlerce sağlık çalışanını kaybettik. Artık yeter emek bizimse söz bizim diyoruz. 

İstanbul’ dan başlayan BEYAZ YÜRÜYÜŞÜMÜZ 27 Kasım Cumartesi günü Ankara’da yapacağımız BEYAZ FORUM’la son bulacak. Ankara da ki BEYAZ FORUM her ilden gelen meslektaşlarımızın, dertlerini, taleplerini, bundan sonraki yol haritamızı belirleyecek. Ama talep ettiklerimizi alıncaya, Covid-19 Sağlık çalışanları için MESLEK HASTALIĞI olarak kabul edilinceye, SAĞLIKTA ETKİN BİR ŞİDDET YASASI çıkıncaya, hak ettiğimiz ücretleri alıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir" ifadelerini kullandı. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
5
parçalı bulutlu
Gelişmelerden Haberdar Olun
@