banner196

banner208

Eskişehir sanatıyla fark yaratıyor

Odunpazarı Belediyesi tarafından 6’ncısı düzenlenen Uluslararası Ahşap Heykel Festivali, Adalar Migros önünden başlayan kortej yürüyüşü ile başladı.

banner294
ETKİNLİKLER 26.09.2022, 17:35
Eskişehir sanatıyla fark yaratıyor
banner209

Açılış törenine Odunpazarı Belediyesi Başkanı Kazım Kurt, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Ünal, Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, festivale katılan biri yabancı 10 sanatçı ve çok sayıda Eskişehirli sanatsever katıldı. 

Açılış töreninde konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt; “Bugün 6’ncısını düzenlediğimiz Uluslararası Ahşap Heykel Festivalimiz artık geleneksel hale geldi. 1 hafta boyunca hem ağacı hem ahşabı hem de sanatı birlikte değerlendireceğiz. Çeşitli etkinliklerle festivalimizi süsleyeceğiz. Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan eserler Kurşunlu Külliyesi içerisinde bulunan Ahşap Eserler müzemizde sergileniyor. Ahşap Eserler Müzemiz geçen yıl 500 bin civarında vatandaş tarafından ziyaret edildi. Eskişehir, kültürü ve sanatı öne çıkaran bu konuda da ciddi çalışmalar yapan bir şehir olarak Türkiye gündemine oturdu. Odunpazarı Tarihi bölgede şuanda müze sayısı 13, bunların içinde Eskişehir Ticaret Odası’nın müzesi, özel sektör kuruluşlarının müzeleri, Odunpazarı ve Büyükşehir Belediyelerinin müzeleri bulunuyor. Bu müzelere yenilerini de ekleyerek Odunpazarı’nı turizmde daha etkin bir noktaya taşımayı hedefliyoruz” dedi. 

Başkan Kurt ve açılışa katılan misafirler çalışmaların başladığı çadırda sanatçıları ziyaret ederek yapılan çalışmaları inceledi. 

Festival kapsamında 28 Eylül Çarşamba günü Arasta Çarşısı’nda topaç çevirme etkinliği, 1 Ekim Cumartesi günü ise “Tornet Etkinliği” gerçekleştirilecek. Uluslararası Ahşap Heykel Festivali 2 Ekim Pazar günü saat 13:00’da yapılacak ağaç dikim etkinliği ardından saat 17.00’de çalıştay boyunca sanatçılar tarafından yapılacak eserler, Ahşap Eserler Galerisi’nde açılacak sergi ile son bulacak. 

Festivalde ayrıca dans gösterileri ve müzik dinletileri yapılacak olup Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin asistanlığında, hazırlanan masalarda vatandaşlar da ahşaba şekil verebilecek. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@