banner208

Sivrihisar'ın Kurtuluş günü programı belli oldu

17 Ağustos 1921 tarihinde Yunan işgaline uğrayan Sivrihisar, düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılını 20 Eylül'de bir kez daha aynı ruhla kutlayacak.

banner294
ETKİNLİKLER 16.09.2022, 16:21
Sivrihisar'ın Kurtuluş günü programı belli oldu
banner209

“Dünyanın Merkezi olan Sivrihisar”, Kurtuluş Savaşı sırasında hem askeri kanadın, hem de hükümet kanadının önemli bir yönetim noktası olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Sivrihisar sınırlarında bulunan Zaimağa Konağına gelmiş, dönemin Bakanlar Kurulu ile Anadolu’da ilk ve tek toplantısını yapmıştır. Sivrihisar’ı özgürlüğe kavuşturacak kararlar ise ivedilikle uygulanmış, Yunan Ordusunun büyük hayallerle ayak bastığı Sivrihisar 20 Eylül 1921 tarihinde düşman işgalinden kurtulmuştur. 

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yılı, 20 Eylül 2022 tarihinde Sivrihisar'da gerçekleştirilecek çeşitli etkinliklerle sevinç ve ilk günkü heyecanıyla kutlanacak. Resmi protokol eşliğindeki kortej yürüyüşü, çocuk mehteran takımı öncülüğündeki 100 metrelik dev Türk bayrağı ile tören başlangıç yeri olan Zaimağa Konağın’dan saat 10:00’da başlayacak, resmi tören için yürüyüş Hükümet Konağı’nda son bulacak. Resmi törenler sonrası ilçe öğrencileri tarafından günün anlam ve önemine uygun şiirlerin okunacak, akabinde halk oyunları gösterisi gerçekleştirilecek. Kurtuluş programı Eskişehir Polifonik Korusu ile devam edecek. Dönemin savaş yemeği olan keşkek çorbası ikramı sonrası gündüz kuşağı kutlama programı, Ulu Camii’de şehitlerimiz anısına Mevlid-i Şerif okunarak son bulacak. Kutlama programının akşam kuşağı ise 20:00’da Ford Otosan Ritim grubuyla başlayacak. Program Elif Buse Doğan’ın muhteşem konseri ile son bulacaktır. 

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ise, “Sivrihisar’ımızın kurtuluşunun 101. Yılında düzenleyeceğimiz etkinliklere tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
3
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@