Alican Türk Eskişehir'de 28 Şubat’ı anlattı

Tepebaşı Belediyesi’nin Kent ve Kültür Söyleşilerine konuk olan emekli albay ve yazar Alican Türk 28 Şubat sürecini anlattı...

GÜNDEM 14.04.2023, 17:51
Alican Türk Eskişehir'de 28 Şubat’ı anlattı

Tepebaşı Belediyesi’nin beğeniyle takip edilen ve şehrin kültür geleneği haline gelen Kent & Kültür Söyleşileri, farklı isimleri Eskişehirlilerle bir araya getirmeye devam ediyor.

Kent & Kültür Söyleşilerinin bu ayki konuğu ise emekli albay ve yazar Alican Türk oldu. Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi’nde ücretsiz olarak düzenlenen etkinlikte Alican Türk, “Bitmeyen Sömürü: 28 Şubat Üzerine Alican Türk’le Söyleşi” adlı etkinlikte, 28 Şubat dönemini konu alan kitabına ilişkin aktarımlarda bulundu.

Türk, “Ben mütevazi bir insan olduğumu söyleyebilirim, bunun içinde gayret gösteriyorum ama 28 Şubat konusunda mütevazi olamayacağım. Birçok insan bu süreçle ilgili bir kaynağa ihtiyaç duyulduğunda en tarafsız kaynağın bu kitap olduğunu söyledi. Zaten 28 Şubat sürecine ilişkin olayın taraflarınca yazılan başka bir kaynak da yok. İyi ki yazmışım, benden başka kaleme alan olmadı. Ben bu dava sonunda beraat ettim ama bu benim için bir anlam ifade etmiyor. Biz zaten suçsuzduk, masumduk. Ama bir sembol davayı sürdürdüler, yaşları 75-91 arasındaki 14 kişiyi cezaevine attılar. Bunların 7-8’i sağlık nedeniyle, 1932 doğumlu olan var Canikli Paşa, çıktılar. Çok kaliteli insanlardı, çok kaliteli askerlerdi. Cezaevinde şu anda da 5 komutanımız var, içerde. Suçsuz yere, masum şekilde yatıyorlar. Bir intikam uğruna. ‘Siz o tarihte tarikat ve cemaatlerin devlet içinde yapılanmasına neden göz yummadınız? Neden Silahlı Kuvvetlerden uzaklaştırdınız?’ davasıdır. Çok üzülüyorum. Hiçbir ideoloji adaletten güçlü değildir. Tahliye olmalarını çok istiyorum” diye konuştu.

Etkinlik, izleyicilerin alkışları eşliğinde sona erdi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@