banner208

"Bizler torunlarımıza barışın hüküm sürdüğü bir dünya bırakmak istiyoruz"

DİSK Emekli-Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

GÜNDEM 01.09.2022, 18:11
"Bizler torunlarımıza barışın hüküm sürdüğü bir dünya bırakmak istiyoruz"
banner209

Başaraner, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Hitler’in Polonya’yı işgal ettiği tarih olan bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü

60 milyon insanın ölümüne neden olan II. Dünya Savaşı’nın başladığı tarih olan bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. 

Bugün, tarihin tekerrür etmemesi için, savaşın acıdan ve ölümden başka bir şey getirmeyeceğinin hatırlanması için Dünya Barış Günü olarak tarihe geçtiği gün. 

Ne var ki bugün de emperyalistlerin köşe kapma oyunlarında dünya kana ve gözyaşına bulanmaya devam ediyor. Savaş, bugün de emperyalistlerin işine yararken yoksul halklara, işçilere, emekçilere, yaşlılara, kadınlara ve çocuklara acı ve ölümden başka bir şey getirmiyor. Dünya halkları birbirine düşman edilirken, sermayedarlar karlarını artırmayı sürdürüyor. 

Ortadoğu’da süren savaş politikalarının bölgeyi kan gölüne çevirmesinden sonra, bugün Rusya’nın Ukrayna’yı işgali de bir kez daha dünyada savaşlarla emperyalist çıkarların birbirine koşut olduğunu gösteriyor. Zira küresel askeri harcamalar geçtiğimiz yılda 2,1 trilyon dolarla tarihin en yüksek seviyesine ulaşmışken öldürülen, sürgün edilen, işkenceye maruz bırakılan, tecavüze uğrayan; savaşın bedelini ödeyenler dünyanın emekçi ve yoksul halkları oluyor. 

Bizler, Türkiyeli emekliler, torunlarımıza barışın, eşitliğin ve kardeşliğim hüküm sürdüğü bir dünya bırakmak istiyoruz. Bunun için mücadele etmeye devam ediyoruz. Çünkü biz emekliler biliyoruz: Savaş tutsaklıktır, savaş eşitsizlik üretir, savaş işçi sınıfını bölmeye hizmet eder. Biliyoruz: Savaş emperyalistlerin savaşıdır; savaş daha fazla sömürünün, daha fazla açlığın, daha fazla yoksulluğun habercisidir." 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@