banner208

Çerkes sürgününde hayatını kaybedenler anıldı

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (E.K.K.K.D.D.), Çerkes Sürgününün yıl dönümünde Çerkes Sürgünü Anıtı’nda anma etkinliği gerçekleştirdi...

GÜNDEM 22.05.2023, 13:09
Çerkes sürgününde hayatını kaybedenler anıldı
banner209

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği (E.K.K.K.D.D.), 21 Mayıs 1864’te gerçekleşen Büyük Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın 159. yıl dönümünde Sazova’da bulunan Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anıtı’nda anma etkinliği gerçekleştirdi.

Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Murat Özcan,  E.K.K.K.D.D Onursal Başkanı Prof. Dr. Fazıl Tekin ve Eskişehir’de yaşayan Çerkeslerin katıldığı anma etkinliğinde dernek üyelerinden oluşan müzik grubunun söylediği ağıtlarla sürgünde hayatını kaybedenler anıldı.

E.K.K.K.D.D Başkanı Cihan Ertok törende yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Bugün Çerkesler olarak öfkeliyiz. Çünkü Çerkes Soykırımı’nın üzerinden 159 yıl geçmiş olmasına rağmen, uğradığımız haksızlığın telafisi için Rusya tarafından atılmış tek bir adım dahi yok. Bugün hala kolonyal politikalarını Kafkasya’da uygulamaya devam eden Rusya’nın, Kafkasyalılara bakış açısında aradan geçen 155 yıla rağmen bir değişiklik yok. Rejimler değişse de Rusya devleti halen Çerkessiz Çerkesya, Kafkasyalıların yaşamadığı bir Kafkasya mottosuyla hareket ediyor. Bu politikalara karşı Çerkeslerin yaşadığı her yerden sesimizi yükseltiyoruz, Çerkes Soykırımı’nı tanıyın."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@