Depremin oluşturacağı göç konusunda flaş uyarı!

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru deprem sonrası oluşan göç dalgasının doğurabileceği sorunlara ilişkin uyarılarda bulundu...

GÜNDEM 16.02.2023, 14:04
Depremin oluşturacağı göç konusunda flaş uyarı!

Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından gerçekleşen göç ve doğurabileceği sonuçlarla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Kumru’nun açıklaması şöyle: 

"Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen iki büyük deprem sebebiyle 10 ilimizde büyük hasarlar meydana geldi . Öncelikle deprem sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Depremin ardından bölgeye gittiğimizde gördüğümüz manzara gerçekten bizleri derinden yaraladı. Bu felakete tanıklık eden vatandaşlarımız, daha güvenilir buldukları ve barınma imkanı sağlayabilecekleri Anadolu’nun çeşitli kentlerine göç ediyorlar. Bizler de diğer şehirlerimizde olduğu gibi depremzede dostlarımızı Eskişehir’de misafir etmek, onlara destek olmak için elimizden gelen her imkanı sunmaya çalışıyoruz. Gerek kurumlarımız, gerek belediyelerimiz misafirlerimiz için imkanlar sağlıyor. 

Tüm bu imkanlar sağlanırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus olduğunu düşünüyorum. Medeniyet kenti ve Atatürk’ün bizlere emaneti Hatay’ımızı, Kahramanmaraş’ımızı, Adıyaman’ı ve diğer kıymetli illerimizi yaşatmamız gerekiyor. Tarihiyle, coğrafyasıyla, şanlı geçmişiyle ve bir çok kültürün varlığıyla ülkemizin çok önemli bölgelerini kaderine terk etmemeliyiz. Devlet kurumlarımızın, belediyelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın bir an önce harekete geçerek en yakın zamanda öncelikle bölgede konteynır kentler gibi yeterli sayıda geçici barınma alanları yaratarak bu kadim kentlerimizi terkedilmiş şehir olma tehlikesinden kurtarması gerekiyor. Alt yapı hizmetleri acilen yerel yönetimlerin katkısıyla onarılarak hizmete girmelidir. Ve elbette kalıcı konutların yapımına hızlıca başlanmalı  ve mümkün olan en kısa sürede şehirlerimizin eski çok kültürlü, aktif hayatına dönmesi sağlanmalıdır. Bölgedeki çocuklarımızın psikolojik destek ve eğitim görecekleri sağlıklı ve güvenilir alanlar yaratılmalı.  Hastalarımız için bakım alanları ve ilaç temini sorunsuz hale getirilmelidir. Elbette bölgeyi terk eden depremzede vatandaşlarımız ilk etapta en iyi şekilde misafir edeceğiz fakat bu misafirlik kısa sürmelidir.  Vatandaşlarımız en iyi şartlar sağlanarak memleketlerine yerleşebilmeli ve bölgenin dokusu korunmalıdır. Odunpazarı kent Konseyi olarak bizler de bu süreci yakından takip ederek eksiklikleri tespit etmek başta olmak üzere psikologlar, avukatlar, pedagoglar gibi gönüllülerimizle depremzedelerimizin yanındayız. Bu süreçte her türlü yönlendirme ve danışma hizmeti vereceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
.
banner350

Gelişmelerden Haberdar Olun

@