Eskişehir'de 1 Mayıs çağrısı!

DİSK Emekli Sen Eskişehir Şubesi 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle çağrıda bulundu...

GÜNDEM 25.04.2023, 14:17
Eskişehir'de 1 Mayıs çağrısı!

DİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner tarafından yapılan çağrıda, şu ifadelere yer verildi: 

"DİSK Emekli-Sen olarak, Türkiye’deki emeklilerin sesi olmak için; işçilerle, emekçilerle, kadınlarla ve gençlerle 1 Mayıs’ta alanlarda buluşacağımızı onurla haykırıyoruz! Biliyoruz, 1886 yılından 2023’e tam 137 yıldır her 1 Mayıs, iktidarların, sermayedarların korktuğu günler olmuştur. İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin, kadınların, gençlerin… sokaklara çıkması, meydanları doldurması, haklarını ve taleplerini inatla ve inançla savunması yüzyıllardır tehlikeli bulunmuştur. İktidarlar koltuklarını; sermayedarlar kasalarını kaybetmekten ölesiye korktukları içindir ki 137 yıldır her 1 Mayıs’ta sesimiz kısılmaya, sözümüz kesilmeye, marşlarımız susturulmaya çalışılmıştır. Ancak ne sesimizi yükseltmemize ne sözümüzü haykırmamıza ne de her dilden marşlarımızı hep bir ağızdan söylememize engel olabilmişlerdir.

'Vardık, varız, var olacağız' 

İşte her 1 Mayıs’ta olduğu gibi, bu yıl da çıkıyoruz fabrikalardan, evlerden, atölyelerden, bürolardan, mağaza reyonlarından, tersanelerden, çöp kamyonlarından ve nicesinden. Çıkıyor ve birleşiyoruz, birleşiyor ve haykırıyoruz yüreklerimizdeki mücadele azmini; ellerimizin değiştirme gücünü!

'Değiştireceğiz'

Resmi enflasyon rakamlarının dahi işçilerin, emekçilerin, emeklilerin her geçen gün yoksullaştığını gizleyemediği, Gıda enflasyonunun her gün soframızdan bir dilim ekmeği daha eksilttiği, Milyonlarca işsize milyonlarca yeni işsiz eklendiği, Gelir adaletsizliğinin derinleştiği, Asgari ücretin açlık sınırı altında; emekli maaşlarının ise asgari ücretin dahi altında kaldığı, İşçilerin, emekçilerin, emeklilerin sendikal hak ve özgürlüklerinin gasp edildiği bu kara tabloyu değiştireceğiz!

'Değiştirmek için 1 Mayıs’a'

Ölüm ve işsizlik arasında seçim yapmaya zorlanan işçiler ve emekçiler, Evlerinden resmi tatil, hafta tatili demeden uzaktan çalıştırılan işçiler ve emekçiler, Ucuz ve görünmeyen emeğiyle dünyayı her gün yeniden üreten kadınlar, Gelecekleri ipotek altına alınmaya çalışılan gençler, Emek ve demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz diyen emekliler; Gelecek 1 Mayısları, emeğin Türkiye’sini müjdelemek için, Yeni toplumsal düzeni kendi ellerimizle inşa etmek için,  İnsana yakışır bir iş; insana yakışır bir emeklilik yaşamı için, Yarının eşit ve özgür dünyasını birlikte kurmak için haydi 1 Mayıs’a."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@