banner208

Eskişehir'de kurban kesiminine ilişkin uyarılar

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva yaklaşan kurban bayramı öncesinde uyarılarda bulundu...

GÜNDEM 24.06.2023, 13:17
Eskişehir'de kurban kesiminine ilişkin uyarılar
banner209

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Erdinç Yuva yaklaşan kurban bayramı öncesinde hayvan sağlığı, halk sağlığı ve çevre konusunda dikkat edilmesi gereken konularda vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Başkan Yuva, yapmış olduğu açıklamada şu uyarılarda bulundu:

"Kurban bayramında ülkemizde 3 milyonun üzerinde küçükbaş ve büyükbaş hayvan kesimi yapılmakta olup ülkemizde 18 milyon büyükbaş, 53 milyon küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Bu nedenle ülke olarak kesim yapılacak kurban sayısı yeterlidir.

Hayvanların nakil öncesi sağlık kontrolü, kesim alanlarının hijyeni, kesim yapan kasapların eğitimi ve kesim sonrası et muayenesinin veteriner hekimlerin kontrolünde yapılması gerekmektedir.

Kesim öncesi dikkat edilmesi gereken konular

Kesimden önce kurbanlıklar 12 saat boyunca aç bırakılmalı, kesim öncesi nakil ve barınma sırasında hayvan refahına özen gösterilmeli, kurban olacak hayvanlar Tarım Cebimde uygulaması ile  yaş, tür ve yapılan aşılar kontrol edilmelidir. Kesilecek hayvanlar uygun şekilde zaptı rapt altına alınmalıdır.

Kesim alanları hijyenik olmalı, kesim yapılacak hayvanlar şiddet eziyet ve stresten uzak tutulması hem insani açıdan hem de et kalitesi açısından önemlidir. Kesim yapacak kişiler eğitim almış ve profesyonel olmalıdır.

Kesim sonrasında dikkat edilecek hususlar

Kesim sonrasında havalarında mevsim nedeniyle sıcak olmadı sebebiyle et muhafazasına dikkat edilmeli, etler kesimin hemen sonrasında gölge bir alanda  kısa bir süre bekletildikten sonra 0-8 derece muhafaza edilmelidir. Etin olgunlaşması ve istenilen kalitede olması için en az 12 saat dinlendirildikten sonra tüketilmelidir. Kesim sonrasında karkasta ve iç organlarda anormallikler görülmesi durumunda en yakın veteriner hekime veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne haber verilmelidir. Kesim sonrasında hayvan atıkları uygun şekilde bertaraf edilip çevreye zararlı etkileri engellenmemelidir.

Biz veteriner hekimlerin hayvan sağlığı yanında halk sağlığı içinde yoğun mesai harcıyoruz, insanlarda görülen hastalıkların büyük bir kısmı hayvansal kökenli olduğu unutulmamalıdır. Bunun için sağlıklı hayvan sağlıklı gıda sağlıklı hayvan konsepti ile çalışmaya ülke sağlığımızı korumaya çalışmaya var güçümüzle devam edeceğiz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@