banner208

Eskişehir TMMOB'den kadına şiddet çıkışı!

TMMOB Eskişehir İK Kadın Çalışma Grubu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir açıklama yapıldı...

banner294
GÜNDEM 24.11.2022, 15:22
Eskişehir TMMOB'den kadına şiddet çıkışı!
banner209

TMMOB Eskişehir İK Kadın Çalışma Grubu tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"25 Kasım 1960, Dominik Cumhuriyetinde Patria, Minerva ve Maria Teresa isimli üç kız kardeşin yani Mirabel kardeşlerin diktatörlük rejimine karşı verdikleri mücadele ve başkaldırı nedeniyle öldürüldükleri tarihtir. 1999 yılında BM Genel Kurulunda Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olarak kabul edilen 25 Kasım, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar tarafından eşitsizliğe, ayrımcılığa, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerine karşı dayanışma günü oldu. Ne yazık ki, ne kadın cinayetleri ne de kadına yönelik şiddet son bulmuyor, aksine artarak devam ediyor. Eşitsizlik devam ettiği, kadını aşağılayan, ayrıştıran ve şiddeti körükleyen eril dilin kullanıldığı, suçluların hak ettiği cezayı almadığı ve kadını koruyucu mekanizmaların yerinde, zamanında ve etkin şekilde uygulanmadığı hiçbir ortamda şiddet sona ermez. Ev içinde şiddeti, işyerinde mobingi, tacizi, eşitsizliği, ayrımcılığı, sokakta tacizi yaşayan kadınlar. Ekonomik krizlerde gözden ilk çıkarılıveren, daha düşük ücretle ve güvencesiz çalıştırılmak istenen ve ayrımcığa uğrayan kadınlar. Yaşam tercihlerine ve şekillerine yön verilmek istenen, kıyafetine müdahale edilen, ancak neyi nasıl istedikleri sorulmayan kadınlar. Evde, işte, sokakta kısacası yaşamın her yerinde varız ve var olacağız. Yaşam şeklimize karşı yapılan dayatmaları kabul etmiyor, laiklikten ve kazanılmış haklarımızdan asla vazgeçmiyoruz. Eşit, özgür ve şiddetsiz bir yaşam istiyoruz ve kuruncaya kadar, ne haklarımızdan, ne hayatlarımızdan ne de İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@