Eskişehirli öğrencilerden hayvanları koruma takımı oluşturuldu

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında Odunpazarı'da bulunan Şehit Yalçın Baykuş İlkokulunda etkinlik düzenlendi.

GÜNDEM 04.10.2022, 17:53
Eskişehirli öğrencilerden hayvanları koruma takımı oluşturuldu

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında Odunpazarı İlçesinde bulunan Şehit Yalçın Baykuş İlkokulunda yapılan etkinliğe İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Oda Başkanı Erdinç Yuva, Odunpazarı İlçe Milli eğitim Müdürü Murat Sertsöz, Veteriner Hekimler, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Yapılan etkinlikte konuşma yapan Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Oda Başkanı Erdinç Yuva, "Hayvanları Korumak; İnsanların hayvanlara iyi davranmalarını ve onların daha iyi koşullarda beslenmelerini ve barınmalarını sağlamaktır. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, sadece gözümüzün gördüğü hayvanların değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarının hatırlanması açısından çok önemlidir. Bir taraftan Dünya genelinde hızla artan nüfus, çarpık yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaret, yaban hayatının dengesini bozarak, diğer canlıları bir yok oluşa doğru sürüklemekte, diğer taraftan maddi kazanç ve eğlence amacıyla hayvanlar, işkence, eziyet ve kötü muameleye maruz kalmaktadır. Son derece üzücü bu tablo 21'inci yüzyıl insanına hiç yakışmamaktadır. Biz insanlar olarak, kendi geleceğimiz açısından da, hayvanları korumak ve onları yaşatmak zorundayız. Bu sebeple siz çocuklarımıza büyük görevler düşmektedir.Bugün okulumuzda gönüllülük esası ile oluşturulan Hayvan Koruma Takımı bu işin bir başlangıcı olacağı düşüncesindeyiz. 4 Ekim yalnızca bir vesile, bir hatırlatma günüdür. Gerek okul eğitimleriyle gerekse hayat boyu öğrenme etkinlikleri ile dünyayı tüm canlılarla paylaştığımızı toplumun her kesimine benimsetmeliyiz. Sevgi insanlığın gereğidir. Hayvanlara eziyet ve işkence yapmak bir insanlık suçudur. Hayvanları koruma günü kutlu olsun" dedi. 

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş ise yaptığı konuşmada, "Bugün 4 Ekim tüm dünyada Hayvanları koruma günü olarak kutlanmaktadır. Hayvanlar dünyayı birlikte paylaştığımız varlıklardır; doğanın, ekolojinin dengesinin korunmasında, gıda zincirinin oluşumunda büyük rolleri bulunmaktadır. Hayvanlarda, yaşayan tüm canlılar gibi doğanın, eşit haklı bireyleridir. Bu nedenle tüm hayvanların saygı görme, korunma ve beslenme hakkı vardır ve hiçbirine zalimce davranılamaz. Dilsiz dostlarımız olan hayvanların yaşam haklarını kendi yaşam hakkımızla bir tutmalıyız. Tarım ve Orman Bakanlığımızın, 5199 sayılı Hayvanları koruma Kanunu ile hayvan hakları konusunda ciddi düzenlemeler yapılmış ve yaşayan her canlının yaşam hakkına saygı duyulması konusunda her türlü çalışmayı kararlılıkla yerine getirmeye devam etmektedir" ifadelerine yer verdi.  

Okulda bulunan öğrencilere Veteriner Hekimi Elif Ayaz Çelikel tarafından hayvan sevgisi, hayvan hakları hakkında eğitim verildi. 

Emniyet Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan HAYDİ (Hayvan Durum İzleme Polisi) tarafından hayvan haklarının ihlali hakkında izlenecek yollar hakkında bilgilendirme yapıldı.  

Şehit Yalçın Baykuş İlkokulunda gönüllük esasına göre seçilen 50 öğrenci tarafından Hayvan Koruma Takımı oluşturuldu ve öğrencilere rozetleri Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Oda Başkanı Erdinç Yuva ve Okul Müdürü Ahmet Kocabey tarafından teslim edildi. 

Hayvan Koruma Takımına destek olması ve sahipsiz hayvanların beslenmesi için İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş tarafından kedi ve köpek mamaları Okul Müdürüne teslim edilerek, hatıra fotoğrafı sonrası etkinlik tamamlandı. 

Eskişehir Bilecik Bölgesi Veteriner Hekimler Odası tarafından eş zamanlı olarak Seyitgazi İlçesi Şehit Mustafa Akbaş İlkokulu ve Sivrihisar İlçesi Hasan Karacalar Ortaokulunda eş zamanlı olarak öğrencilere eğitimler düzenlendi. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@