Recep Taşel: Bayrağımız ve topraklarımızdan vazgeçmeyiz!

CHP Eskişehir İl Başkanlığı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Vilayet Meydanı'nda tören düzenledi.

GÜNDEM 19.05.2023, 12:28
Recep Taşel: Bayrağımız ve topraklarımızdan vazgeçmeyiz!

Eskişehir Valilik Meydanı'nda Atatürk büstüne çelenk koyan Cumhuriyet Halk Parti İl Örgütü adına Recep Taşel konuştu.

İl Başkanı Taşel açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

"Ulusal bağımsızlık mücadelemizin ve Kurtuluş Savaşımızın başlangıcının 104. yılında, Cumhuriyet Halk Partisi olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mızı kutluyor, bu büyük günün ülkemiz için aydınlık ve huzurlu günlerin müjdecisi olmasını diliyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a hareket ettiğinde, ülkenin içinde bulunduğu durum içler acısıdır. Dünya Savaşı kaybedilmiş, yurdun her köşesi işgal edilmiştir.

İktidar sahipleri kişisel çıkarları uğruna işgalcilerle işbirliği içindedir. Ülke harap olmuş, ordusu dağılmıştır. Halk, yoksul, bitkin, yılgın ve umutsuzdur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu zor koşullar altında ve neredeyse tüm ulusumuzun umudunu yitirdiği bir anda Samsun’a çıkarak Kuvayı Milliye’nin yaktığı kurtuluş ateşini yükseltmiştir.

19 Mayıs; kaderimizi kendi elimizle belirlemenin, bağımsızlık uğruna ölümü bile göze almanın tarihidir!

19 Mayıs; emperyalizme ve işbirlikçilerine boyun eğmemenin, sömürüye direnmenin tarihidir!

19 Mayıs; bağımsızlığımızın önündeki engelleri yok eden onurlu mücadelenin tarihidir!

19 Mayıs; en karanlık anlarda bile yurt sevgisiyle omuz omza mücadelenin tarihidir!

19 Mayıs; esareti, mandacı emperyalistin himayesini reddeden bir milletin hakkına, hukukuna ve bağımsızlığına sahip çıkma azminin ve kararlılığının tarihidir!

19 Mayıs; sadece düşman işgalinden kurtuluşun değil, 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkemizi dünyaya duyuran görkemli yolculuğun başlangıcıdır! 19 Mayıs; ulusu cumhuriyete ve özgürlüğe kavuşturan görkemli ve ödünsüz direnişin adıdır!

19 Mayıs aynı zamanda Atamızın deyimi ile, Ulusal Egemenliğin ilk günüdür. Atatürk, Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır.

Atatürk, gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır; “Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.”

Unutulmasın ki, Gençliğin içinde biriken umudun bir kor gibi ortaya çıkması ve bilinçli birlikteliği karşısında hiçbir güç duramaz. Bugün ülkemiz, 104 yıl önceki mücadele sonunda elde edilen kazanımların gerisine düşmüş olabilir! Demokrasimiz ve anayasal kurumlarımız çağın gerisine düşmüş olabilir!

Ülkemiz otoriter tek adam rejimiyle yönetiliyor olabilir! Güçler ayrılığı ortadan kalkmış, düşünce ve ifade özgürlüğü başta olmak üzere bütün temel haklar kısıtlanmış olabilir! Hayatın her alanındaki kötüye gidişe ses yükselten bütün yurttaşlar, bütün sivil toplum örgütleri baskı ve zulümle karşı karşıya olabilir! Bölen, kutuplaştıran baskıcı siyasetle ulusal birliğimiz yara alıyor olabilir!

İktidar sahipleri halka hizmeti değil efendi olmayı; halkı demokrasi ve özgürlükten yoksun bırakmayı; saraylarda yaşamayı ve halkı yoksullukla terbiye etmeyi amaçlamış olabilir! Hak, hukuk ve adaletten, tüm özgürlüklerden yoksun bırakıldığımız bu dönemde bile milletimiz çaresiz değildir. Kurtuluşun ve kuruluşun partisi olarak 104 yıl öncesinin inancıyla dimdik ayaktayız. Kuvayı Milliye geçmişimizden ve geleneğimizden aldığımız güçle, ülkemizin geleceğini aklın öncülüğü, bilim ve sanatın yol göstericiliğiyle yeniden inşa edeceğiz.

Bu mücadelemizde en büyük dayanağımız Atatürk’ün bu güzel günü armağan ettiği gençlerimizdir. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür gençlerimiz başta olmak üzere tüm halkımızla birlikte ülkemizi çağdaş demokrasiler ve çağdaş uygarlıkların üstüne taşıyacağız.

Cumhuriyet Halk Partimizin Genel Başkanı ve 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na son günlerde atılan iftiralar, karalama kampanyaları sonuç vermeyecektir. Kendisi defalarca tehdit edilmiş, linç girişiminde bulunulmuş ve terör saldırısına maruz kalmıştır. Yanında koruma görevi yapan bir güvenlik görevlimiz şehit olmuştur.

Herkes şunu bilmelidir ki; kurtuluşun ve kuruluşun partisi CHP’nin, hiçbir koşulda vazgeçmeyeceği iki kırmızı çizgisi vardır. Birisi bedel ödeyerek vatan yaptığımız bu topraklar, diğeri de bayrağımızdır.

CHP nereden gelirse gelsin her türlü teröre karşıdır, teröristlerle işi olmaz. Terörden beslenenlerle de işi olmaz. Allah belalarını versin. Ama domuz bağcı teröristleri meclise taşıyan, masaya oturan, ne istedilerse verdik diyenlerle, sınırlarımızı delik deşik yapıp, koruyamayan milyonlarca sığınmacıyı bu ülkeye sokarak, sosyal dokumuzu ve milli güvenliğimizi tehlikeye sokanlarla da asla işimiz olmaz.

28 Mayıs günü halkımızın da bugünkü iktidarla, yani Erdoğanizmle, yani otokrat yönetim anlayışıyla işinin olmayacağını hep birlikte göreceğiz. Bizler ATATÜRK gençliğine inanıyor ve güveniyoruz.

19 Mayısın 104. yılında bize bu kararlılığı veren; egemenliğin halkta olduğu bu güzel yurdu kazandıran, “19 Mayıs benim doğum günümdür.” Diyen Ulu Önderimiz, Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’Ü doğum gününde, Samsuna ayak basıp Kurtuluş Savaşımızın fiili başlangıcını gerçekleştirdiği bugünde, Milli Mücadelemizin tüm kahramanları ile birlikte bir kez daha minnet, saygı ve rahmetle anıyoruz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@