Recep Taşel: Biz sizin adınıza utanıyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, kuraklık ve mera alanlarının azalmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 06.04.2023, 18:49 06.04.2023, 18:55
Recep Taşel: Biz sizin adınıza utanıyoruz

CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliğinin en çok etkilediği ülkelerden biri olan Türkiye'de kuraklık, her geçen yıl artmaktadır.Bu yıl Ocak ile Şubat aylarında yağışların 2022'ye oranla yüzde 31'lik azalması ve kışın neredeyse yağışsız geçmesi, kuraklık tehlikesini yeniden gündeme getirmiştir.

Kuraklığın en çok hissedildiği bu dönemde Tarım Bakanlığı bu konuda yeterli önlem almamaktadır. Türkiye’de su kaynaklarının doğru kullanılması hayati önem taşımaktadır.

Tarım ve hayvancılıkla uğrasan kesimler kuraklıktan doğrudan etkilenmektedir. Hayvancılıkla uğraşan kesimin en büyük gideri hayvan yemidir. Hayvancılığın verimliliğinin artırılması ve sorunların azalması meralara bağlıdır. Çayır ve meraların ıslah edilerek verimliliklerinin artırılması, böylelikle hayvancılığın geliştirilmesi, toprak muhafaza ve erozyon kontrolünün sağlanması için 4342 sayılı Mera Kanunu çıkarılmıştı. Kanun farklı dönemlerde değişime uğradı, ülke yüzölçümünün yüzde 56‘sını (44 Milyon hektar) oluşturan mera, yaylak, kışlak ve kamuya ait otlak ve çayırların oranı, bugün yüzde 16‘lara (12.3 milyon hektar) kadar gerilemiştir.

Mera alanlarının azalması, parça parça köylünün elinden alınması hayvancılığa büyük bir darbeyi vurmaktadır.

Kendi kendine yetebilen bir ülke olmanın olmazsa olmazı, tarım ve hayvancılıkta üretim yapabilmektir. Mera alanlarının ihale yoluyla satışa çıkarılması, kiraya verilmesi ülkenin hayvancılıkla uğrasan kesimine ve tabi ki ülke ekonomisine yapılacak en büyük düşmanlıktır. Bu durumda geçimini hayvancılıkla sağlayan aileler hayvanlarını satacak ve işsiz kalacaklardır.

Eskişehir Alpu ilçesinde Işıkören mahallesindeki mera arazilerinin ihaleye çıkarılması, köylünün hayvanlarını otlatacakları yer bulamamasına, geçimini hayvancılıktan kazanan köylünün işsiz kalmasına, ve köyden kente göçün ve işsizliğin artmasına sebep olacaktır. 

Bu talana artık bir dur denmeli ve hükümet köylünün kalan bir avuç toprağına göz dikmekten vazgeçmelidir. Meralar üreticinin yaşam alanlarıdır, geçim kaynaklarıdır. Köylünün yaşam alanını, geçim kaynağını yok etmekteki amacınız nedir?

Tedavüldeki en büyük banknot olan 200 TL. ile yarım kilo et satın alınabilen bir ülke yaratmaktan utanmıyor musunuz?

Yine 200 Tl. ile 20-25 adet Soğan alınabilen bir ülke yaratmaktan memnun musunuz?

Beşli çete ve 3-5 yerden maaş alan yandaşlarınız hariç, yoksulluğu toplumun tüm kesimlerini eşitlemekten mutlu musunuz?

‘’Damak tadı değişti, o nedenle et fiyatları yükseldi’’ diye açıklama yapan Sayın Nebati;

Biz sizin adınıza utanıyoruz!

O nedenle; Erdoğan’ın olmaz dediği, sonra kabullenmek zorunda kaldığı bayramda iki ikramiyeyi olduran, 13. Cumhurbaşkanımız liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 2 bin lira olarak açıklanan emekli ikramiyesi yerine 8,500 lira olması gerektiğini söyledi. Kurban bayramında emekliye geriye dönük ödeme yapacağını ve her emeklinin hesabına 15 bin TL. yatırılacağının sözünü verdi.

İktidarımızda söz veriyoruz!

Herkesin karnı doysun, çocuklar yatağa aç girmesin, sağlıklı beslensin diye, Tarım ve Hayvancılık en öncelikli stratejik ektör olarak ele alınacaktır.

*Mera tespit ve tahdit çalışmalarını hızla tamamlayacak, kapalı mera alanlarını kullanıma yeniden açacak ve tüm meraları ücretsiz hale getireceğiz.

*Mera tohumlaması dâhil bölgelerin besleme potansiyeline göre hayvancılık girdi ve hayvansal ürün işleme tesislerine yönelik destekler geliştireceğiz

*Tarım topraklarımızı ve meralarımızı koruyacağız

*Sulanabilir tarım ve meralarımızı var olan sulama projeleri ve yeni projelerle hızlıca tamamlayarak topraklarımızı suya kavuşturacağız.

Dayan köylüm, dayan çiftçim, dayan emeklim sana söz yine baharlar gelecek." 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@