banner298

banner208

Sivrihisar Belediyesi engellilerin gönlüne dokundu

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Sivrihisar Belediyesi'nce program düzenlendi... Başkan Hamid Yüzügüllü'den dikkat çeken açıklamalar...

banner294
GÜNDEM 04.12.2022, 18:13 04.12.2022, 18:17
Sivrihisar Belediyesi engellilerin gönlüne dokundu
banner209

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Sivrihisar Belediyesince düzenlenen programda çocuklar seramik atölyesinde hamurlarla figürler yaptılar, film izleyip ebru sanatının inceliklerini öğrendiler. Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü çocuklara hediyeler takdim ederek ailelerle sohbet etti. Yüzügüllü; “Belediye olarak ilçemizde engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmak için önemli projelere imza atıyoruz” dedi.

Engellilere engel olmayın!

Dünya Engelliler Gününde engelli bireylerle bir araya gelen Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü; OECD, AB ve Türkiye verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık %15'i engelli bireylerden oluşuyor. Yani dünyada 1 milyar engelli var. Türkiye'de ise bu oran nüfusun yaklaşık nüfusun %3'ünü oluşturuyor. Hepimiz birer engelli adayıyız ve bu nedenle bu özel farkındalık gününde engellilere engel olmayın diyorum." ifadelerini kullandı. 

Kenti Engellerden Arındırıyoruz

“Engellilik en yalın ifadeyle bir kısıtlılık ve dezavantajlılık halidir. Bu durum onların günlük yaşamlarında, diğer bireylerden daha çok sayıda ve çeşitli sorunlarla mücadele etmelerine neden olmaktadır” diyen Yüzügüllü şunları söyledi: Engelliliği bireysel özelliklerden ziyade, toplumsal ve çevresel etmenlere bağlayan çağdaş bir anlayış gereklidir. Toplumsal yaşam alanlarının, kamu binalarının, yolların ve yaya geçitlerinin, otobüs duraklarının, kaldırımların yani neredeyse tüm kentin yeniden bu kısıtlılık halleri düşünülerek imar edilmesi gereklidir. 

Bu Bir Hak Meselesidir

Başkan Yüzügüllü; “Konuyu aynı zamanda bir haklar meselesi olarak görmek gereklidir. Engellilerin en başta gelen haklarından birisi erişilebilirlik hakkıdır. Bu hakkın kullanılmasında yaşanan zorluklar engellilerin sorunlarını büyütmekte, çoğaltmaktadır. Engelliler açısından erişebilirlik fiziki ve sanal çevreye, kaynaklara ve hizmetlere ulaşabilme, bunların nimetlerinden eşit derecede faydalanabilme anlamına gelmektedir. Engelsiz kent, bu hakkın kullanılabilmesine yönelik bir yaklaşımdır. Bizler de tüm engelli vatandaşlarımızın haklarını savunmak için belediyecilik hizmetlerimizi bu normlar üzerine kuruyoruz” dedi.

Sivrihisar’da yaşam hem köylerde hem merkez mahallelerimizde aktif olarak sürmektedir. Küresel ölçekte, engelli nüfusun önemli bir bölümü kentsel alanlarda yaşamaktadır. Bunun nedeni hemen her hizmete daha etkin erişim sağlayabilme çabasıdır. Dolayısıyla kentlerde engellilerin erişim sorunlarının çözülmesi, engelli politikalarının başlıca amaçları arasına girmektedir. Gerek uluslararası gerek ulusal düzeyde çok sayıda düzenleme ve standartlar oluşturulmuş ve etkin belediyecilik bağlamında yöneticilere hizmet kalitesini belli bir seviyede sağlayabilme sorumluluğu verilmiştir. Bu kapsamda engelsiz kent girişimlerinin sayısı da Türkiye'de her geçen gün artmaktadır. 

Sivrihisar Engelsiz Kent Girişimlerinin İyi Bir Örneğidir

Sözlerine bütüncül politikaların önemi ve engelliliğe bakış açısındaki algının ehemmiyeti ile devam eden Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü şöyle devam etti: Eskişehir’de engelsiz kent girişimlerinin iyi örneklerini Sivrihisar’da bulabilirsiniz. Yerel yönetimlerin mali sorunları, öncelikleri, engelliliğe ilişkin algı gibi çok sayıda neden bu girişimleri doğrudan etkilese de engelsiz kent girişimlerinin uzun vadeli bir planlamada çalışılması gerekmektedir. Engelliler başta olmak üzere kentteki tüm paydaşları içeren bütüncül politikalar geliştirmek ise sorumluluğumuzun bir parçasıdır ve bu bütüncül politikalar bugün meyvesini topladığımız fidanlarımızın büyüyüp serpilmesine, güçlenip tutunmasına yol açan hamlelerdir adeta göreve geldiğimiz ilk günden itibaren sevgiyle ve umutla verdiğimiz can suyumuzdur. 

Bu Bir Bağımsızlık Mücadelesidir

Yüzügüllü; “Kentler günümüzün temel sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal mekânları olarak kabul edilmektedir. Engelli vatandaşlarımızın da bu mekânda rahatça hareket edebilmeleri ve ihtiyaç duydukları anda her türlü kaynağa, hizmete, kamu ve özel ayrımı yapmadan fiziksel çevreye ulaşabilmeleri engelsiz kent fikrinin ve çalışmalarımızın temelini oluşturmaktadır. Böylelikle engellilerin hayatın her alanına dâhil olabilmeleri ve bağımsız, kaliteli bir yaşama kavuşmaları beraber verilen bir bağımsızlık mücadelesi örneğidir” dedi. 

İlk Kez Beyaz Perdede Buluştular

Sivrihisar'daki engelli çocuklar aileleriyle birlikte unutulmayacak bir gün yaşadılar. İlk defa sinema ile tanışan çocuklar aileleri ile doyasıya eğlendiler. Patlamış mısır eşliğinde animasyon filmi izleyen çocukların heyecan dolu bakışları, ailelerini sevince boğdu. Sivrihisar Belediyesi Sanat Atölyeleri kapsamında hizmet veren seramik atölyesinde devam eden etkinliğe katılan çocuklar; öğretmenleri ve aileleri ile birlikte hamur yoğurup şekiller yaptılar. Baskı yöntemi ve şekil çıkarma işlemlerini öğrenen çocuklar seramik atölyesine yeniden gelmek için aileleri ile planlama yaptılar. 

Engelsiz Yaşamın En Güzel Renkleri

Sanat atölyelerinden ebru kurslarının verildiği ebru atölyesinde ise öğrenciler fırça tutup, biz ile boya damlattı. Birbirinden farklı görsellerin nasıl oluştuğunu gören çocuklar neşe içerisinde ebru çalışmalarına eşlik etti. Sivrihisar Belediyesi Ebru Hocası Hüdaverdi Dinçer; "Çocuklar minik elleriyle doğanın eşsiz renklerini ebru sanatı ile bir araya getiriyor, engelsiz yaşamın en güzel renkleri işte bunlardır" dedi.

Dünyanın Merkezi Sivrihisar’da buluşan çocuklar, sanat atölyelerindeki etkinlikler ile 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde “FARKIMIZIN FARKINDA OLUN” özel mesajını verdiler.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@