banner208

Ülkücü Başkan konuştu: İstiklal Marşı sonsuz güvenin nişanesi!

Ülkü Ocakları Eskişehir İl Başkanı Kazım Aksoy, İstiklal Marşı'nın kabulünün 101'inci yıldönümünde dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 12.03.2022, 11:03
Ülkücü Başkan konuştu: İstiklal Marşı sonsuz güvenin nişanesi!
banner209

Atatürk ve silah arkadaşları ile İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'u anarak sözlerine başlayan Ülkü Ocakları Başkanı Eskişehir İl Başkanı Kazım Aksoy, şu ifadelere yer verdi:

'SONSUZ GÜVENİN NİŞANESİ'

"İstiklâl Marşı’mızın Türkiye Büyük Millet Meclisince kabulünün 101. yılındayız. İstiklâl Marşımızı yazarak Türk milletinin gönlünde ebedi bir şöhret kazanmış olan Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle yâd ediyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. 12 Mart 1921’de üç kez ayakta okunarak kabul edilen millî marşımız, 101 yıldır ay yıldızlı bayrağımıza yoldaş olmuş; her Türk’ün yüreğinde ve dimağına hürmetle ve muhabbetle kalıcı bir şekilde işlemiştir. Ülkemizin en dar ve sıkıntılı dönemlerinde yazılan İstiklâl Marşı, bu millete olan sonsuz güvenin bir nişanesi, inancın ve azmin hangi güçlükleri yenebileceğine olan imanın mısralara dökülmüş en edebî ifadeleridir.

'SONSUZA DEK YAŞATACAĞIZ'

‘Ben ezelden beridir, hür yaşadım, hür yaşarım, hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım’ ifadelerinde olduğu gibi, Türk milletinin özgürlüğe olan aşkını en veciz şekilde anlatımını yine millî marşımızda buluruz. Ülkücü Türk gençliği olarak Türk milletinin bağımsızlığının sembollerinden biri olan İstiklâl Marşı’mızın nazlı bayrağımızla birlikte sonsuza dek yaşayacağını ve yaşatacağımızı tüm dünyaya ilan ediyoruz. Hiçbir şey Türk milletinin bayrak aşkını, vatan aşkını, İstiklâl marşı sevgisini söndüremez.

'NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE'

Akif’in de İstiklâl Marşı’mızda dediği gibi: Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak! Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son OCAK. Vatanımızda son ‘OCAK’ kalıncaya dek İstiklâl Marşı’mız ülkücü Türk gençliği tarafından coşkuyla söylenecek ve diğer kutsallarımız gibi yaşatılacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmamalıdır. 101. YILDA, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, istiklal savaşımızın yiğit kahramanlarını, vatan şairiimiz ve dahi dava adamı Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Hasta yatağındayken kendisinin de söylediği gibi ‘Allah büyük Türk Milletimize bir daha istiklal marşı yazdırmasın.’ Ne Mutlu Türküm Diyene!"

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
12
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@