banner196

banner208

Utku Çakırözer: Bu yönetmelik gazeteciliği bitirir!

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Sağlı Sollu Haber'i ziyaret etti. Çakırözer, "internet medyasına getirilmek istenen ağır koşullar kabul edilemez" dedi

banner294
GÜNDEM 13.01.2023, 15:41
Utku Çakırözer: Bu yönetmelik gazeteciliği bitirir!
banner209

Türkiye’de binlerce gazete ve internet sitesi gözlerini bugün toplanarak resmi ilan ve resmi reklam verme koşullarını belirleyecek Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu’na çevirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, söz konusu toplantıyı değerlendirmek üzere Sağlı Sollu Haber'i ziyaret etti.

Sağlı Sollu Ganel Yayın Yönetmeni Arif Anbar ile görüşen Çakırözer, BİK’in resmi ilan ve reklam verme koşullarının kolaylaştırılmaması durumunda gazetelerin ve internet sitelerinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olduklarına vurgu yaptı.

Gazeteci kökenli milletvekili Çakırözer, “BİK’in hazırladığı yönetmlik taslak bugün aynen geçerse basın kuruluşlarını bırakın desteklemeyi kapılarına kilit vurduracaklar. Taslak bugün mutlaka basın kuruluşlarının istekleri doğrultusunda değişmelidir” dedi. Çakırözer taslakta gazete ve internet sitelerine ilan vermek için 2 yıl bekleme süresinin kaldırılması ve zorunlu çalıştırılması gereken personel sayısının da azaltılması çağrısı yaptı. Taslakta yer alan, “haklarında dava açılan gazete/internet siteleri ya da  dava açılan muhabirlerin çalıştığı gazete/haber sitelerine resim ilan yasağı getirilmesinin” de bu hukuksuzluk oluşturacağını belirten Çakırözer, “Yargı kararı dahi olmadan basın kuruluşlarını peşinen cezalandırmak Anayasaya ve hukukun en temel ilkelerine aykırıdır. Bu yönetmelik böyle çıkarsa gazeteciliği bitirir. Bu koşullar mutlaka kaldırılmalı ya da değiştirilmelidir” dedi. Çakırözer BİK’e ilan ve reklam yönetmeliğini basın kuruluşları ve gazetecilik meslek örgütleriyle birlikte hazırlama çağrısı yaptı.

Çakırözer çağrısında, şu görüşlere yer verdi:

“YARGI KARARI OLMADAN İLAN KESMEK HUKUKSUZLUKTUR”

“Bu yönetmelik taslağında “İlan yayınlayan gazete ya da internet sitesinin sahibine, ortağına ya da muhabirine katalog suçlar dediğimiz terör ya da devlete karşı suç iddiasıyla dava açılması halinde ilan hakkının kesilmesi” düzenlemesi hem anayasaya ve yasalara aykırıdır, hem de basın özgürlüğünü ortadan kaldırır. Bu bir yargısız infazdır. Anayasa Mahkemesi BİK’in geçmişte gazetelere yönelik verdiği ilan kesme cezalarını işte bu nedenle Anayasaya aykırı bularak hak ihlali vermişti. Şimdi Yüksek Mahkeme kararını tanımayarak BİK bu kez gazetelerin yanı sıra internet haber sitelerini de cezalara boğacak. 

Yönetmelikte “Hakkında dava açılan gazetecinin 5 gün içinde kadrodan çıkarılmaması halinde ilan hakkının elinden alınması” da bir başka hukuksuz dayatmadır.   Bu madde böyle kabul edilirse Türkiye’de binlerce gazeteci işsiz kalacaktır. Bu hükmü kabul etmeyen  yüzlerce basın kuruluşu ise ilan gelirlerinden hukuksuz biçimde mahrum bırakalacaktır.

Türkiye’de ucu iktidara dokunan yüzlerce binlerce habere hukuksuz biçimde erişim engeli getirilmekteyken, bu yönetmelikte erişim engeli getirilen internet sitelerine resim ilan verilmemesi koşulu yine halkın haber alma hakkı için gerçekleri araştıran objektif basın kuruluşlarını kapatmaya yönelik bir başka düzenlemedir.

AĞIR KOŞULLAR KALDIRILMALI

İnternet haber sitelerinin resmi ilanlardan yararlanabilmesi için getirilen 2 yıl bekleme süresi çok ağır bir koşuldur. Bekleme koşulunu istisina halini oluşturan ‘Çalışan ;ersonel sayısını iki katına, site tarfiğini altı katına çıkarma “ şartı da yine Anadolu’da yayın yapan binlerce internet sitesinin hiçbiri tarafından karışalanabilr değildir. 2 yıl bekleme süresi kaldırılmalıdır.       

İnternet haber sitelerinin resmi ilanlardan faydalanması için getirilen asgari çalışan sayıları ve sağlamaları gereken ziyaretiç trafiği koşulları da gerçekçi değildir. Mesela Eskişehir’de 8 kişi çalıştırma, günde 50 haber yapma, 20 bin tekil ziyaretçi ve 60 bin görüntülenme şartlarını hiçbir basın kuruluşu sağlayamaz.

Yine internet siteleri için getirilen ziyaretçilerin en az 1 dakika kalmaları koşulu da gerçekçi değildir.”

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@