Vali Ayyıldız'dan 19 Mayıs mesajı

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı...

GÜNDEM 19.05.2023, 12:20
Vali Ayyıldız'dan 19 Mayıs mesajı

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız yayınladığı mesajda, şu ifadelere yer verdi:

"Birinci Dünya Savaşı’nın zorlu günlerinin ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşımızı fiilen başlatmak üzere Samsun’a ayak bastığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna uzanan süreç için ilk adımını attığı günün 104. yıl dönümü olan Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlamanın gururu ve mutluluğu içindeyiz.

Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla yakılan istiklal meşalesi dalga dalga tüm Anadolu’yu sarmış ve Cumhuriyetin kuruluşuyla nihai hedefine ulaşmıştır. İstiklal şuurunun can bulduğu bugün, özellik ve nitelikleriyle bağımsızlık yolumuza istikamet vermiş, arzu edilen bir geleceğin hareket noktası olmuştur.

Milli iradenin, birlik ve beraberlik ruhunun, güçlü bir inancın uyanış günü olan 19 Mayıs aziz milletimizin var olma mücadelesinin fiilen başladığı gündür. Malazgirt gibi Karacahisar’ın Fethi gibi tarihimizin dönüm noktalarından biri olan bugün, milletimiz için iftihar vesilesi olurken gençlerimiz için bir ilham kaynağıdır.

Millî Mücadele’nin en anlamlı günlerinden olan bugünün, istikbalimizin sembolü olan gençlerimize armağan edilmesi, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi de son derece anlamlıdır. Bağımsızlığımızın, egemenliğimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı sevgili gençler, vatanını, bayrağını, mukaddes değerlerini canından üstün tutan ecdadımızın yaptığı büyük fedakarlıklar sonucu kurulan Cumhuriyetimiz, sizlere emanettir.

Sizlerin, ideallerinin peşinden kararlılıkla giden, ahlaklı, özgüvenli bireyler olarak yetişmeniz en büyük arzumuzdur. Tarihimize ve değerlerimize sahip çıkarak, ülkemizi hep birlikte daha yeni ufuklara taşıyacağınıza inanıyoruz. Geçmişimizden aldığımız güç ve ilhamla Türkiye Yüzyılına doğru ilerlerken, en büyük güvencemiz sizlersiniz. Türkiye Yüzyılı sizlerin eseri olacaktır. 

Bu duygularla 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını atan, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Bandırma Vapuru’ndaki yol arkadaşlarını, Millî Mücadele kahramanlarını, bu mukaddes vatan için canını vermekten çekinmemiş tüm şehitlerimizi, bu yolda gazi olanları rahmet, minnet ve hürmetle yâd ediyorum. Büyük Türk milletinin ve gözlerinde aydınlık yarınlarımızın müjdesini gördüğüm kıymetli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner350

Gelişmelerden Haberdar Olun

@