banner208

Anadolu Üniversitesi'nde 100. yıl sergisi

Anadolu Üniversitesi, 2 Eylül Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla “2 Eylül” konulu fotoğraf sergisi düzenledi.

banner294
KÜLTÜR SANAT 03.09.2022, 16:13
Anadolu Üniversitesi'nde 100. yıl sergisi
banner209

Anadolu Üniversitesi, 2 Eylül Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla Öğrenci Merkezi Fuaye Alanı’nda, Cumhuriyet Tarihi Müzesi arşivinden derlenen özel seçki ile “2 Eylül” konulu fotoğraf sergisi düzenledi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal’ın katılımıyla gerçekleştirilen sergi açılışında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Demirci ve Üniversite Genel Sekreteri Prof. Dr. Selami Sezgin de yer aldı. 

“Eskişehir halkı vatanperverliği ile bir destan yazmıştır” 

Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Fuat Erdal şunları söyledi: “Eskişehir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını büyük bir heyecan ve gururla karşılıyoruz. 19 Mayıs 1919 günü, Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bağımsızlık ateşi tüm yurdu kuşatmış, Eskişehir halkı da bağımsızlık mücadelesinde büyük fedakarlıklar göstererek kutlu mücadelenin ön saflarında yerini almıştır. Eskişehir’in üç yıllık işgalinin son bulduğu 2 Eylül 1922 tarihinde Eskişehir halkı vatanperverliği ile bir destan yazmıştır. Bugün bu vesile ile 100 yıl önce bugün, ilelebet hürriyetine kavuşan Eskişehir'imizin kurtuluşunu canı gönülden kutluyor; başta Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şanlı İstiklal Savaşımızın bütün şehit ve gazilerini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.” 

2 Eylül Sergisi, 16 Eylül Cuma gününe kadar Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezi Fuaye alanında ziyaretçilere açık olacak. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
3
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@