Antakya Medeniyetler Korosu duygulandırdı

ETO bünyesindeki Eskişehir AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen Antakya Medeniyetler Korosu konseri Eskişehir’in yanı sıra çevre illerden de yoğun ilgi gördü.

KÜLTÜR SANAT 07.05.2023, 12:26
Antakya Medeniyetler Korosu duygulandırdı

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Eskişehir AB Bilgi Merkezi, Avrupa Günü kapsamında Antakya Medeniyetler Korosu konseri düzenledi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteği ile Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konsere Eskişehir ve çevre illerden gelen dinleyicilerin yanı sıra Eskişehir’e deprem bölgesinden gelen çok sayıda vatandaş katıldı. 41 kişilik Antakya Medeniyetler Korosu en sevilen şarkıların yanı sıra Eskişehir’e özel olarak Yunus Emre’nin sözlerinin yer aldığı ilahileri de seslendirerek konuklara duygu dolu bir gece yaşattı. 

'DEPREMZEDELERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ' 

Konser sonrası kısa bir konuşma gerçekleştiren Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, ülkemiz ve dünya için çok önemli bir değer olan Antakya Medeniyetler Korosu’nu Eskişehir’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Koro şefi Yılmaz Özfırat’a ve tüm ekine teşekkür eden Güler, depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için de taziye dileklerini iletti. Eskişehir’de yaklaşık 30 bin depremzedenin ağırlandığını belirten ETO Başkanı Metin Güler, oda olarak depremin ilk anından itibaren depremzedelerin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini söyledi.

ANTAKYA MEDENİYETLER KOROSU DA DEPREM MAĞDURU OLDU

Antakya Medeniyetler Korosu bünyesinde 3 semavi dine (Müslüman-Hristiyan-Musevi) ve 6 farklı medeniyete (Alevi-Sunni-Ortodoks-Katolik-Musevi-Ermeni) mensup 100 kadın, 100 erkek toplamda 200 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gönüllülük esasına dayalı olarak faaliyet göstermekteydi. 06 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde yaşanan büyük depremde Antakya Medeniyetler Korosu’nun da yedi üyesi vefat etti. Koro deprem dolayısıyla tüm kostümlerini, müzik aletlerini ve diğer materyallerini kaybetti. Ayıca koro üyeleri farklı şehirlerde ikamet etmek zorunda kaldı.

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ

Her yıl 9 Mayıs’ta barış, birlik ve beraberlik içinde yaşamak sloganıyla tüm dünyada kutlanan Avrupa Günü, 6 Şubat 2023’te ülkemizde meydana gelen büyük felaket sebebiyle bu yıl Avrupa ve Türkiye arasında ‘dayanışma’ ile öne çıkmakta ve bu ruha uygun olarak “Birlikte Daha Güçlü” mesajıyla gerçekleştirilmektedir.

Yaşanan deprem felaketinde Avrupa Birliği üyesi ülkeler, 1600'den fazla arama-kurtarma görevlisi ve 111 arama köpeğinden oluşan 32 arama kurtarma ekibi ile Türkiye'ye yardım sağlamıştır. Altı sağlık ekibi ve beş sahra hastanesi binlerce depremzedeyi tedavi etmiş ve daha sonra bu ekipman ilgili şehirlere bağışlanmıştır. Mart ayında Avrupa Birliği ve Uluslararası Toplum üyeleri birlikte Türkiye'deki depremzedeleri desteklemek için 6 Milyar Avro’nun üzerinde yardım taahhüdünde bulunmuştur.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@