Ayşe Ünlüce: Eskişehir, Friglerden beri cama sahip çıkmıştır!

Prof. Dr. Mustafa Ağatekin’in “Araf” adlı cam heykeller sergisi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu...

KÜLTÜR SANAT 21.12.2022, 17:14
Ayşe Ünlüce: Eskişehir, Friglerden beri cama sahip çıkmıştır!

 “Kendi gerçekliğimle hayallerim arasındaki araf, camda vücut buluyor” diyen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ağatekin’in “Araf” adlı cam heykeller sergisi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

Birleşmiş Milletlerin 2022 yılını “Uluslararası Cam Yılı” olarak ilan ettiği ve dünyanın birçok noktasında sergilerin açıldığı bir dönemde Eskişehir, sanata ve sanatçılara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Sanatseverleri birbirinden özel sergilerle buluşturan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, cam sanatçısı Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ağatekin’in “Araf” adlı cam heykeller sergisini tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Kent Müzeleri Kompleksi’nde düzenlenen açılışla sanatseverlerle buluşturdu.

Açılışa Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, belediye bürokratları, sanatçılar, akademisyenler, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve sanatseverler katıldı.

Yapılan açılış büyük ilgi görürken burada konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, “Bildiğiniz üzere 2022 Birleşmiş Milletler tarafından Cam Yılı ilan edildi. Eskişehir cam konusunda çok önemli bir geçmişe ve kültüre sahip bir şehir. Bu topraklarda milattan önce 3 binli yıllardan başlayan bir süreç var. Eskişehir, Friglerden beri cama sahip çıkmıştır. Özellikle Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümünün 2004’te açılmasıyla bu süreç hızlanmıştır. Cam Dostları Grubunun kurulmasıyla süreç vücut bulmuş ve bugünkü bu özel müze, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Başkanımızın destekleriyle Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olarak 2007 yılından beri hizmet vermektedir. Müzemizin kurulup, gelişmesine katkı sağlayan başta Başkanımız Yılmaz Büyükerşen olmak üzere tüm emek verenlere teşekkür ediyorum. Bu özel sergiye de tüm sanatseverleri davet ediyorum.” dedi.

 Cam Sanatçısı Prof. Dr. Mustafa Ağatekin ise, Eskişehir’de böyle bir sergi açmaktan onur duyduğunu belirtti. Ağatekin, “Cam yılının son sergisini açıyor ve cam yılına Eskişehir’den veda ediyoruz. 2022 çok özel bir yıl oldu. 1985’ten beri öğrencisi olduğum Eskişehir’de bu sergiyi açmak benim için çok değerli. Araf aslında bildiğimiz, tanıdığımız yaşadığımız olayların yansıması. Cam heykellerden oluşan sergimizi umarım beğenirsiniz.” dedi.

Konuşmalar sonrası serginin açılışı yapılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

-MUSTAFA AĞATEKİN ve ARAF-

Mustafa Ağatekin Anadolu Üniversitesi Uygulamalı Güzel Sanatlar Yüksek Okulu, Seramik Bölümü'nden 1991 yılında mezun oldu. 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Ana sanat Dalı'nda yüksek lisansını, 2003 yılında da aynı enstitüde sanatta yeterliğini tamamladı. Yurt içinde 14 kişisel sergi açan sanatçı ulusal ve uluslararası pek çok karma sergi ve etkinliğe katıldı. Sanat yolculuğuna seramikle başlayan Ağatekin, 2002 yılından itibaren cam ile çalışmaya başladı. Seramik ve camı kendi geliştirdiği yöntemle bir araya getiren sanatçı, son dönemde ağırlıklı olarak cam çalışmalarıyla bu yolculuğa devam ediyor. Yurt içinde düzenlenen yarışmalardan 4 ödül alan sanatçı halen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü'nde Profesör ve bölüm başkanı olarak çalışmalarını sürdürmekte; eserleri, müzelerde ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Ağatekin sergiye adını verdiği Araf’ı şöyle tarif ediyor: “Deyimsel anlamda araf; iki şeyin arasında kalma durumunu tarifliyor, dini metinlerde ise cennet ve cehennem arasında bir yer anlamını taşıyor. Her iki anlamında da ortak noktada araf; gidilen ya da gidilmek istenen iki şeyin ortasında olmak ya da seçememe ve sıkışıp kalmayı temsil ediyor. Her birimizin hayatlarımızda sıklıkla karşılaştığı insana özgü bir durum; ‘arafta kalmak.’ Bu sergi kusursuz, gösterişli simülasyonların ardında sıkışıp kalan bireyin ikilemlerinin döngüsünü görünür kılıyor. Başka bir ifade ile kendi gerçekliğimle hayallerim arasındaki araf, camda vücut buluyor.”

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@