Bisiklet gündelik hayatın bir parçası haline gelmeli

Eskişehir Kent Konseyi Spor Çalışma Grubu ve Eskişehir Bisiklet Derneği (velESBİD) paydaşlığında, “Bir Dünya Çağrısı” adlı söyleşi düzenlendi.

KÜLTÜR SANAT 28.09.2022, 18:01
Bisiklet gündelik hayatın bir parçası haline gelmeli

Söyleşi, Taşbaşı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, bisiklet kullanımının artmasıyla sağlık harcamalarının azalacağını vurgulayarak, “Hemşehrilerimizin fiziksel aktivite ve bisiklet konusunda alışkanlık, algı ve beklentilerini ortaya çıkararak farklı hedef gruplarına yönelik daha aktif yaşam sürmeleri için farkındalık çalışmaları geliştirmeyi önemsiyoruz. Sağlıklı bir yaşam için toplumu harekete teşvik etmek, hareket etmenin en sağlıklı ve eğlenceli araçlarından biri olan bisikleti gündelik hayatın bir parçası haline getirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. 

Eskişehir Bisiklet Derneği (velESBİD) Başkanı Rahime Çelen ise “Bisiklet sürmeyi desteklemeye ve daha iyi koşullarda bisiklet sürmeyi gerçeğe dönüştürmeye ve daha aktif yaşam için stratejiler geliştirmeye gayret ediyoruz” diye konuştu. 

Eskişehir Kent Konseyi Spor Çalışma Grubu Başkanı Süleyman Kömürcü ise, ”bisiklet bizleri sadece okula, alışverişe veya işe değil, daha sürdürülebilir bir geleceğe taşıyor. İster spor ister egzersiz ister bir işinizi halletmek için kullanıyor olun, pedalları çevirmeyi bırakmayın” dedi. 

Söyleşiye konuşmacı olarak katılan, bisikleti ile 5 kıta ve 83 ülkede 121 bin km yol kat eden yazar Fatih Aksoy ise dünyada birçok şehrin, ekonomik ve çevreyi kirletmeyen bir alternatif sunmada hayati bir rol oynayan bisikletle ulaşım sistemlerini yeniden düşünmeye başladığını ifade ederek, ülkemizde de bisikletin bu şekilde daha fazla benimsenmesini takiben yol güvenliğini iyileştirmeye ve bisikleti sürdürülebilir ulaşım planlamasına ve tasarımına entegre etmeye yönelik çabaların arttırılmasının gerektiğini sözlerine ekledi. Söyleşi sonunda katılımcılar merak ettikleri soruları Fatih Aksoy’a sorarak bilgi aldı. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@