Eskişehir'deki o sergiye yoğun ilgi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları (ESMEK) kursiyerleri tarafından hazırlanan sergi yoğun ilgi gördü.

KÜLTÜR SANAT 24.05.2023, 10:29
Eskişehir'deki o sergiye yoğun ilgi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları (ESMEK), kuruluşunun 22. yılında kursiyerlerinin oluşturduğu “Yeniden Doğuş ve Bahar” temalı Yansımalar Sergisi, görkemli bir açılışla sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

2001 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in talimatlarıyla “Her Ev Bir Atölye Olacak” sloganı ile eğitim faaliyetlerine başlayan ve bugüne kadar 670’ten fazla branşta 270 binin üzerinde vatandaşa ücretsiz hizmet vererek eğitimde markalaşan ESMEK, “Şehir Eğitir” mottosuyla 7’den 70’e tüm bireyler için faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu kapsamda ESMEK kursiyerlerinin oluşturduğu ve bir gelenek haline gelen dönem sonu el sanatları karma sergisi ‘Yansımalar’ düzenlenen törenle açıldı. “Yeniden Doğuş ve Bahar” temalı sergide yaklaşık 900’den fazla ürün sergileniyor.

Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, belediye bürokratları, kursiyerler, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Açılışta konuşan Genel Sekreter Ayşe Ünlüce, “ESMEK hepimiz için çok kıymetli. Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in ‘Her Ev Bir Atölye’ hayaliyle başlayan bu süreçte 2001 yılından bu yana 270 binden fazla kursiyere, 670’den fazla branşta eğitim verildi. ESMEK bize hayatı öğretiyor, iş öğretiyor, meslek edindiriyor ama en çok da sosyalleşmeyi sağlıyor. Dayanışma kültürü artıyor ve bu bir iyileşme süreci de oluyor. ESMEK’in kurslar dışında oyun evleri hizmeti de çok önemli. ESMEK Eğitim Merkezlerinde oyun evleri açıldı ve kursiyerlerimizin çocukları donanımlı, eğitimli eğitmenlere bırakılıyor. Böylece kursiyerlerimiz faaliyetlere rahatlıkla katılabiliyorlar. Sadece kursiyerler değil hastane ya da farklı işleri olanlar da çocuklarını bırakabiliyorlar. Bugün için ise, tekrar sergide emeği geçen herkesi kutluyorum. 23’ten fazla branşta 900’den fazla eser var. Çok büyük emeklerle bu eserler oluşturuldu. Herkese çok teşekkür ediyorum. ESMEK sizindir, sahipsiz bırakmayın çünkü sahipleri sizlersiniz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirilirken, Ünlüce ve sanatseverler hep birlikte sergide bulunan birbirinden güzel eserleri dikkatle incelediler. Yansımalar Sergisi 2 Haziran’a kadar Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

2023 YILINDA 21 BİN KURSİYER

ESMEK, 9’u kırsal bölgede olmak üzere toplam 16 farklı kurs merkezi ile hizmetlerini sürdürüyor. Yaşam Boyu Öğrenmeye erişimin iyileştirilmesi ve arttırılması için çalışmalarını kırsal bölgelerde de yoğunlaştıran ESMEK, Alpu, Beylikova, Çifteler, İnönü, Mahmudiye, Mihalgazi, Sarıcakaya ve Sivrihisar’da eğitim merkezleri açarak hizmetlerine başlarken; başta çocuklar, gençler ve kadınlar olmak üzere çok sayıda vatandaşa ulaştı. 2023 yılında ESMEK kurslarından 266 branşta yaklaşık 21 bin kursiyer faydalandı.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@