banner208

Günay: Ülkemizde dünyaya tanıtılmayı bekleyen binlerce zenginlik var

AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurul Toplantısı’nda geleneksel Türk Tatları ikramını duyurdu.

KÜLTÜR SANAT 21.06.2022, 17:34
Günay: Ülkemizde dünyaya tanıtılmayı bekleyen binlerce zenginlik var
banner209

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve AKPM Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurul Toplantısı’nda Türk Delegasyonu tarafından yapılan geleneksel Türk Tatları ikramını duyurdu. Prof. Dr. Günay’ın yönetim kurulunda yer aldığı AKPM Kadınlar Grubu (Women@pace) toplantısı öncesi Avrupalı Parlamenterlere baklava, lokum, Eskişehir Met Helvası ve simit çeşitleri ikram edildi. 

ZENGİN KÜLTÜRÜMÜZÜ AVRUPA’DA TANITMAK MUTLULUK VERİCİ 

Konu ile alakalı Prof. Dr. Günay, ‘’kültürümüz çok zengin bir kültür. AKPM toplantılarında yüzlerce farklı ülkeden meslektaşlarımız ile bir araya geliyoruz. Buranın geleneksel Türk tatlarını dünyaya tanıtırken aynı zamanda ikram ve misafirperverlik kültürümüzü de ön plana çıkarmak için çok güzel bir yer olduğunu düşündük. Avrupalı parlamenterler özellikle baklava ve Eskişehir Met Helvasına çok ilgi gösterdiler. Çoğu bu tatları ilk defa deneyimlediler. Hem buradaki siyasi gerginliği bir nebze dağıtmış olmaktan hem de ülkemizin ve kültürümüzün tanıtımına katkı sağlamaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Delegasyon Başkanımıza verdiği destek için teşekkür ederim" şeklinde konuştu. 

MET HELVASI COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN 

Prof. Dr. Günay, coğrafi işaretli ürün olan Eskişehir Met Helvası’na dikkat çekerken, ''ürünlerimizi hem ülkemizde hem de dünyada tescillemeli, bu ürünlerimizin tüm dünyaya duyurulması konusunda çalışmalıyız. Bir ülke kültürüyle, değerleriyle bilinir, değer kazanır. Ülkemizde dünyaya tanıtılmayı bekleyen binlerce zenginlik var. Eskişehir Met Helvamız bunlardan biriydi. Ve bakın şimdi tescilli ve coğrafi işaretli Eskişehir Met Helvamızı bugün yüzlerce farklı ülkenin parlamenterleri tattı, öğrendi. Bu ürünlerimizin sayısını artırmalıyız’’ dedi. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
17
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@