banner208

İnci Çayırlı Eskişehir'de anıldı!

Tepebaşı Belediyesi, 1 Eylül 2021’de yaşamını yitiren Devlet Sanatçısı ve Türk Sanat Müziği geleneğinin önemli isimlerinden İnci Çayırlı’yı andı...

KÜLTÜR SANAT 14.03.2022, 17:59
İnci Çayırlı Eskişehir'de anıldı!
banner209

Tepebaşı Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu özel bir konser ile sahneye izleyici karşısına çıktı.

Tepebaşı Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu’nun şefliğini sürdürürken 1 Eylül 2021 tarihinde yaşamını yitiren Devlet Sanatçısı ve Türk Sanat Müziği geleneğinin önemli isimlerinden İnci Çayırlı, korosunun verdiği konser ile anıldı. Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek konserde Şef Bahadır Şener ve koro, Çayırlı’yı icra ettikleri eserler ile yad ederken, etkinliğe Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra çok sayıda Eskişehirli müziksever katıldı.

Öte yandan sahnede yer alan Çayırlı’nın fotoğrafına koro ve Başkan Ataç tarafından karanfiller bırakıldı. Konser sonunda bir konuşma yapan Başkan Ataç, “İnci Çayırlı, Büyük Atatürk’ün bizlere armağan ettiği Cumhuriyet’in yetiştirdiği en önemli sanatçılardan bir tanesiydi. Kendisini 2000’li yıllarda Bursa Devlet Konservatuarı’nda yönettiği koroları izlerken tanışmıştım. Sonrasında birbirimizi daha yakından tanıdık ve kendisine Eskişehir’de TSM Koromuzun şefliğini teklif ettim. Yaklaşık 10 yıllık bir süreçte Eskişehir’de koromuzu yönetti. Kendisi Eskişehir’i çok seviyor, vakit geçirmekten çok hoşlanıyordu. Koroyu yönetirken giyimi, davranışları, direktifleri ile eşsiz bir hanımefendiydi. Sanatçı kimliğinin yanı sıra kişiliği ile de Eskişehir’e çok şey kattı. Gerçekten çok güzel bir gece oldu. Hüzünlendik, neşelendik. İnci Hoca, nur içinde yatsın, ışıklar içinde uyusun. Hatırasını yaşatmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı.

Konser, alkışlar eşliğinde sona erdi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
22
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@