banner208

Şekip Oğuz’dan Eskişehir'de görkemli sergi!

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ünlü cam sanatçısı Şekip Oğuz’un eserlerini sanatseverlerin beğenisine sundu. Başkan Yılmaz Büyükerşen de sergiye katıldı...

banner294
KÜLTÜR SANAT 30.11.2022, 17:07
Şekip Oğuz’dan Eskişehir'de görkemli sergi!
banner209

Birbirinden özel sergilere ev sahipliği yapan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ünlü cam sanatçısı Şekip Oğuz’un, “Eritme Cam Sergisi”ni görkemli bir açılışla sanatseverlerin beğenisine sundu. Başkan Büyükerşen, Eskişehir’in cam sanatına olan ilgisine vurgu yaparak, Eskişehirlileri ve tüm sanatseverleri sergiyi görmeye davet etti.

Eskişehir, sanata ve sanatçılara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Son yıllarda çok önemli cam sanatçılarını ve eserlerini Eskişehirli sanatseverlerle buluşturan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ünlü cam sanatçısı Şekip Oğuz’un, “Eritme Cam Sergisi”ni tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Kent Müzeleri Kompleksi’nde sanatseverlerle buluşturdu.

Açılış törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, cam sanatçısı Şekip Oğuz, belediye bürokratları, davetliler ve sanatseverler katıldı.

50 yıllık meslek hayatında vitray, eritme cam, cam seramik ve seramik rölyef çalışmaları ile bilinen ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2007 yılında açılan Türkiye’nin ilk cam müzesi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde eserleri bulunan Şekip Oğuz, Eskişehir’de sergi açmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Başkan Büyükerşen’e ev sahipliği nedeniyle teşekkür eden Oğuz, serginin içeriği hakkında sanatseverlere bilgiler verdi.

Açılışta konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen de özel bir sergiye ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu olduklarını ifade etti. Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü döneminde cam sanatıyla üniversite ile Eskişehir’in tanışma ve gelişim süreçlerini davetlilerle paylaştı.

Büyükerşen, “Bildiğiniz üzere Türkiye’nin ilk cam müzesi olan Çağdaş Cam Sanatları Müzesini Eskişehir’de açtık. Tabi bir gün Türkiye’nin ekonomik durumu düzelir, belediyeler de gelir sıkıntısından kurtulursa, belediyenin de bir cam sanatları atölyesi hatta fabrikası kurmayı aklımdan geçirmiyor değilim. Anadolu’da nazarlıkla başlayan cam işleri, camdan eserler, kap kacaklar, figürlerin yapıldığı en önemli yerlerden biri de Eskişehir’dir. Bugünkü sergide de çok güzel, çok değerli eserler görüyorum. Şekip Oğuz hocamızın ne kadar kıymetli bir cam sanatçısı olduğunu bir kez daha vurgulamam lazım. Bu özel sergiyi herkesin gelip görmesini diliyorum” dedi.

Başkan Büyükerşen, sanatçı Şekip Oğuz ve davetliler açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından birlikte sergiyi gezdi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@