banner208

Senfoni Orkestrası'ndan depremzedelere destek konseri

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremi ve depremin yarattığı acıları müzikle anlattı...

KÜLTÜR SANAT 05.03.2023, 17:53
Senfoni Orkestrası'ndan depremzedelere destek konseri
banner209

Konserin amacı Eskişehir’e yerleşen depremzedeler için “ayni” yani eşya yardımıydı. Konserin öncesinde Eskişehir’e yerleşen depremzedelerin ihtiyaçlarını belirten broşürler dağıtılırken konser başında, “Eskişehir dayanışmaktır, paylaşmaktır” şiarı ile depremzedelere yardım ihtiyacı bir kere daha vurgulanarak, yardımların Haller Gençlik Merkezi’nde toplandığı belirtildi.

Dünyaca ünlü piyanist Gülsin Onay’ın solist olarak yer aldığı konserde orkestra şefi ise Ender Sakpınar oldu. Eser seçiminin deprem anı, depremin yarattığı büyük yıkım, sonrasındaki kayıplar ve kayıplara tutulan yas temasıyla ilerlediği konserde dinleyiciler gözyaşlarını tutamadı.

Onay’ın seslendirdiği Saint-Saens Piyano Konçertosu No.2 dinleyicide büyük hayranlık uyandırdı. Bis olarak J.S.Bach’ın yas havasındaki bir parçasını seslendiren Onay ayakta alkışlanarak bravo nidaları ile sahneden uğurlandı.

Gelecek programda orkestra şefliğini Işın Metin’in üstlendiği, solistin ise piyanist Emre Şen olduğu konser, 10 Mart 2023’te Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@