Birtürk Özkavak icap nöbeti borcuna ses yükseltti!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) adına konuşan Dr. Birtürk Özkavak, "Tıp fakültesi sağlık emekçilerinin mağdur edilmesi kabul edilemez" dedi.

SAĞLIK 23.02.2023, 16:43
Birtürk Özkavak icap nöbeti borcuna ses yükseltti!

İcap nöbetlerinin fazla ödendiği gerekçesiyle sağlık çalışanlarının borçlu çıkarılmasının kabul edilemez olduğunu savunan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şubesi Eş Başkanı Birtürk Özkavak, şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizin çok büyük bir felaket yaşadığı günlerden geçiyoruz. On binlerce yurttaşımız hayatını kaybetti. On binlercesi yaralı. Bizler bir taraftan yas tutup bir taraftan yaraları sarmaya çalışıyoruz. Acılarımız henüz çok taze.

Böyle bir tabloyu yaşarken, Tıp fakültesi hastanesi çalışanları İcap nöbet ücretlerinin “fazla ödendiği” gerekçesiyle 12 bin liraya kadar değişen ücretlerle borçlu çıkarılmış ve bu borçların bir ay içinde ödemeleri istenmiştir. Yüzlerce sağlık çalışanı eksizsiz olarak görevlerini yerine getirmelerine rağmen kara kışın ortasında mağdur edilmekte, çalışma şevkleri kırılmaktadır. Ancak konuyla ilgili bazı basın organlarına yansıtılan demeçler çok manidardır. Çalışanların sorunlarına mağduriyetlerine sahip çıkmaktan uzaktır. Ve birilerini suçlayarak asıl mağduriyetleri gizlemeye dönük gibidir.

İcap Nöbetleri hastanelerimizde çok uzun yıllardır uygulanmaktadır. Bütün sağlık emekçileri icap nöbetlerinde görevin gerektirdiği sorumluluk ve özveriyle çalışır. İcap nöbeti sadece hastanedeki geçirilen süreyle kısıtlı düşünülemez. Nöbetin olduğu 24 saatlik süreci kapsar. Çalışanlar nöbet olduğu gün boyunca evde dahi olsalar, bütün zamanlarını hastaneden gelecek habere göre ayarlar ve kendilerini tamamen buna bağlar. Yönetmelikteki tanımı ise şöyledir “YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI İŞLETME YÖNETMELİĞİ’  NÖBET TÜRLERİ Madde 42 A) İcapçı nöbeti (Ev nöbeti): Uzman adedi nöbet tutacak miktarlardan az, fakat birden fazla olan kurumlarda uzmanlar sırayla ev nöbetini tutarlar. Bunun için aylık ev nöbet listeleri hazırlanır. Ev nöbetçisi mesai saatleri dışında kurumun idari ve tıbbi her türlü gereklerinden sorumludur. Ev nöbetçisi akşam vizitlerini yapmaya, mesai dışında bulunduğu yeri bildirmeye, kuruma her davette gelmeye mecburdur.”

Yani icap nöbeti tutan kişi tıpkı diğer nöbet gibi bütün gününü çalışma biriminde geçirmiş gibi olur. Yani çalışmadan para almak değil tam tersine tüm gün ücret almayı hak eder. Öncelikle bunun böyle bilinmesi gerekir. Sağlık emekçilerini haksız ithamlarla karşı karşıya bırakmak gerçeği yansıtmaz.

Geçtiğimiz hafta, Sayıştay’ın yaptığı denetlemeler baz alınarak Tıp fakültesi hastanesi  çalışanlarından yanlışlıkla ödeme yapıldığı, hesaplamaların fazla olduğu gibi gerekçelerle, binlerce lirayı bulan geri ödemeler istenerek yüzlerce arkadaşımız mağdur edilmektedir. Üstelik geri ödenmesi istenen rakamların nasıl hesaplandığı açık değildir. Yasalara uygun bir tebliğ yapılamadan, yasal sürelere uyulmadan, çalışanlara detaylı bilgi verilmeden geri ödemeler talep edilmektedir. Yani işlemlerde çalışanlar aleyhine birçok sorun bulunmaktadır. Gece demeden tatil demeden icap nöbetlerine gelip çalışan arkadaşlarımız, kara kışın ortasında adeta cezalandırılmaktadır

SES olarak, çalışanların yanında olacağımızın bilinmesini isteriz. Çalışmaktan ve görevini eksiksiz yerine getirmiş sağlık emekçilerinin mağdur olmasına izin vermeyeceğiz. Her türlü hukuki destek ve mücadeleyle bu sorunları çözmeye çalışacağız. Bu konuyla ilgili yarın saat 12.30 da Tıp Fakültesi Hastanesi mermer salon önünde basın açıklaması yaparak detaylı bilgi vereceğiz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@