Eskişehir'de kadın sağlığı konusunda farkındalık yaratılıyor

Eskişehir’de çalışan Türk ve yabancı tarım işçisi kadınların kadın sağlığı konusunda farkındalıklarının eğitim yoluyla arttırılması protokolü kapsamında ikinci grup eğitimler başladı.

SAĞLIK 09.10.2022, 16:40
Eskişehir'de kadın sağlığı konusunda farkındalık yaratılıyor

Fransa Ankara Büyükelçiliği’nin proje çağrısı ile 2021 yılında Eskişehir’de çalışan tarım işçisi kadınların “Kadın Sağlığı” konusunda farkındalıklarının eğitim yoluyla arttırılması kapsamında hayata geçirilen ve ikinci kez hibe alan projenin eğitimleri devam ediyor. 

Desteklenmeye değer görülen başarılı proje ile Türk ve yabancı uyruklu tarım işçisi kadınlar ile çalışmalarına başlayan Büyükşehir Belediyesi ve MUDEM, kadınlara sosyal uyumun desteklenmesi, öz bakım ürünlerine erişim, cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarının korunması amaçlı eğitimler düzenliyor. 

Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi’nde 10 Türk 10 yabancı kadın tarım işçisinin katıldığı ilk grup eğitimleri tamamlanırken, ikinci grup eğitimleri de başladı. İkinci eğitimlerin başlangıcına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Hale Kargın, MUDEM yetkilileri ve eğitim alacak kadınlar katıldı. 

Burada konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, “Öncelikle sizlere Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in sevgi ve selamlarını iletiyorum. Biz Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak bu projeden büyük bir heyecan ve mutluluk duyuyoruz. Ayrıca buradaki en heyecan verici nokta ise; farklı coğrafyalarda doğmuş, büyümüş kadınların bu eğitimler sayesinde bir araya gelmesidir. Belki ömür boyu burada çok güzel dostluklar kurulacaktır. Gerek Türk tarım işçisi kadın arkadaşlarımıza, gerekse mülteci kadın arkadaşlarımıza kapımızın her zaman açık olduğunu, burayı ikinci bir evleri olarak görmelerini belirtmek istiyorum. Büyükşehir Belediyemiz ve Mülteci Destek Derneğimizin çok fedakârca çalışan ekibi var. Onlara da çok teşekkür ediyor, gönüllü olarak buraya geldiğiniz için sizlere de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

Eğitimler 5 hafta sürecek ve 3 Kasım’da tamamlanacak. Üçüncü grup ile devam edecek ve toplamda 9 ay sürecek olan eğitimler kapsamında, Alpu ilçesinden 70 Türk tarım işçisi ile Eskişehir merkezindeki 70 yabancı uyruklu tarım işçisi kadın ve eşleri eğitim alacaklar. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@