KETEM projesi Sarıcakaya'da tanıtıldı

Eskişehir Valiliği himayesinde, Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız’ın koordinesinde yürütülen KETEM Destek Projesi Tanıtım Toplantısı Sarıcakaya ilçesinde yapıldı...

SAĞLIK 04.05.2023, 14:51
KETEM projesi Sarıcakaya'da tanıtıldı

Eskişehir Valiliği himayesinde, Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız’ın koordinesinde yürütülmekte olan Mobil KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) Destek Projesi Tanıtım Toplantısı Sarıcakaya ilçesinde yapıldı.

Sarıcakaya İstanbul Borsa Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda yapılan toplantıya, Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Sarıcakaya Kaymakamı Hasan Çakır ve eşi Eda Çakır, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Kurum Amirleri ve Eşleri, Muhtarlar ve Eşleri, Sağlık Personeli, Halk Eğitim Müdürlüğü Personeli, Okul Müdürleri, Rehber Öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda İlçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Furkan Demirkaya ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Erdinç Özkurt sağlık alanında Sarıcakaya İlçesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

KETEM projesinin dünyada bir benzerinin olmadığını ifade eden Milletvekili Günay “Bu proje benim için o kadar değerliydi ki ben de hanımefendinin Eskişehir'e gelmesiyle bu projeyle tanıştım. Hanımefendi bunu Türkiye'de başlatan hekim. O kadar başarılı gidiyor ki. Merak ettim. Dünyada başka bir yerde var mı bu? Yokmuş pek. Avrupa Konseyi parlamenterler meclisinde sekiz yıldır görev yapıyorum. Oraya ülkelerin bazı başarı örnekleri geliyor ve kadınlar grubunda da üyeyim. Dedim ki ben kadın parlamenterlere Türkiye'deki KETEM örneğini anlatmak istiyorum. İnanamadılar ve göğüs kanseri haftasında orada bir program yaptık. Kırk altı ülkenin milletvekilleri geldi. Orada KETEM'i ve Eskişehir'deki sonuçlarıyla, rakamlarıyla birlikte bir sunum yaptım. Kimse inanamadı. Hepimiz birer sosyal sorumluluk projesinin içindeyiz. Çevrenizden sorumlusunuz. Siz bu eğitime katıldınız artık sorumlusunuz. Önce kendinizden sonra çevrenizden. Lütfen bunu yayın ve teşvik edin. İnşallah buradan da rekor düzeyde tarama sayıları bekliyoruz.” diye konuştu.

Projenin koordinatörü Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız ise, KETEM’lerde taramaların ücretsiz yapıldığını vurgulayarak sunumuna şöyle devam etti: “Kanser erken tanıyla önlenebilir. Devlet artık kurumuna gelmenizi beklemeden hizmeti ayağınıza getiriyor. Halkımızın sağlık bilincini oluşturup, kendi sağlığının takipçisi olmasını istiyoruz. Başta sağlık personelimiz olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarını, basın mensuplarımızı, Eskişehir’li vatandaşlarımızı bu projeye destek olmaya davet ediyorum.“ diye konuştu.

Toplantı sonrası Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız ve beraberindekilerle birlikte halk eğitim merkezi kursiyerlerinin açtığı kursu gezerek sergilenen eserleri inceledi.

Daha sonra ilçede tedavileri devam eden kanser hastalarını ziyaret eden Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, hastaların tedavi süreciyle ilgili bilgi aldı.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@