Sağlıkçılardan Eskişehir hastanelerine ilişkin önemli iddia!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Eskişehir hastanelerindeki uygulamayla Cumhurbaşkanlığı genelgesinin uyuşmadığını iddia etti.

SAĞLIK 14.06.2021, 15:39
Sağlıkçılardan Eskişehir hastanelerine ilişkin önemli iddia!

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şube Başkanı Umut Özge Yılmaz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’ne göre Ramazan Bayramı öncesi kamu personeline 2,5 gün idari izin verileceği açıklanmıştı. Açıklamada ayrıca, çalışanların hiçbir özlük haklarından kayıp yaşanmayacağı da belirtilmişti. Ancak, Haziran ayında hastanelerde yaşanan gelişmeler genelgeye rağmen farklı gelişti. 

Mayıs ayında çalışma çizelgeleri (nöbet tutulan birimlerde) 15 gün (120 saat) esasına göre hazırlandı. Fazla mesai ya da nöbet ücretlerinin ödemesi bu çizelgeye göre Haziran ayı içerisinde yapılacaktı. Kazın ayağının öyle olmadığı geçen hafta içerisinde ilgili hastane yöneticileri birim sorumlularına gönderdikleri yazılarda ortaya çıktı. 

Gönderilen yazıda; Mayıs ayı içerisinde Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre idari izin verilen 10-11 ve 12 Mayıs günlerinin zorunlu mesaiden sayılacağı, bu nedenle 120 saat olan Mayıs ayı mesai toplamının 120 saat değil 2,5 gün (21 saat) artırımlı 141 saat olacağı bildirildi. Bütün kamu kurumlarında çalışanlar, aynı hastanenin nöbetsiz birimlerinde çalışanlar ve hastane yöneticileri Mayıs ayında 120 saat mesai yaparken, nöbetli birimlerde çalışan sağlık emekçilerine 141 saat mesai uygulamasına gidildi. Yani sağlık emekçilerinin 21 saatlik emekleri gasp edildi. Bu yaşananlar emek hırsızlığıdır, angaryadır. 

Biz SES  Eskişehir Şubesi olarak; yaşanan bu haksız, hukuksuz, adaletsiz uygulamaların derhal sonlandırılmasını ve sağlık emekçilerinin haklarının bir an önce ödenerek mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Ve bir kez daha söylüyoruz; biz SES Eskişehir Şubesi olarak her zaman haklının ve emekçinin yanında olacağız."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
4
hafif yağmur
Gelişmelerden Haberdar Olun
@