banner208

Atıl araziler tarıma kazandırılacak

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Seyitgazi ve Tepebaşı ilçeleri için Nadas arazilerin kuraklığa dayanıklı Tarım-92 Çeşidi ile değerlendirilmesinin sağlanacağını açıkladı.

TARIM 23.09.2022, 16:29 23.09.2022, 16:38
Atıl araziler tarıma kazandırılacak
banner209

Prof. Dr. Günay, Nadas alanların kuraklığa dayanıklı çeşitlerle değerlendirilerek tarıma kazandırılması amaçlanan projenin ayrıntıları ile alakalı,’’Seyitgazi ve Tepebaşı ilçelerimiz Nadas Alanlarının Kuraklığa Dayanıklı Arpa Çeşitleri ile Değerlendirilmesi Projesi’nden faydalanacaklar. Seyitgazi ve Tepebaşı Tarım ve Orman Müdürlüğümüzde gerekli işlemler gerçekleştirilecek. Faydalanan İlçeler, Köy ve Çiftçi Sayısı İle Ekim Alanı ve Tohumluk Miktarıise şöyle; Seyitgazi İlçemizde 26 köyümüzde 154 çiftçimiz 103 ton, Tepebaşı İlçemizde 18 köyümüzde 92 çiftçimiz 30 ton olmak üzere toplamda 44 köyümüzde 246 çiftçimiz 133 ton arpa tohumu desteğinden faydalanmış olacaktır. Çiftçilerimize %75 hibe desteği ile teslim edilen tohumlarla 6 bin 650 dekar alanda arpa ekimi gerçekleştirilecektir" dedi. 

ÂTIL ARAZİLER TARIMA KAZANDIRILACAK 

Başvuru kriterleri ile alakalı ise Prof. Dr. Günay, ‘’Ekilmeyen, daha önceki yıllarda kayıtlı olduğu halde son yıllarda ÇKS kaydı bulunmayan, boş bırakılan atıl ve kıraç araziler, hazine arazisi, vakıf arazisi, veraset sıkıntısı bulunan araziler, ilk defa tarımsal üretim yapılacak araziler öncelikli olmak üzere; 2021 yılında doğal afetlerden etkilenen çiftçiler ile Şehit ve Gazi yakınlarına öncelik verilmiştir. Çiftçilerin Proje kapsamında Maksimum projeden yararlanacağı alan büyüklüğü, üretici başına 40 dekar ve altı olacaktır" ifadelerini kullandı. 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@