Eskişehir'de hayvancıya müjde! O ilçede mera ıslahı yapılacak

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından İnönü ilçesinde 582 dekar mera alanının ıslah edileceği duyuruldu...

TARIM 17.03.2023, 14:36 17.03.2023, 14:47
Eskişehir'de hayvancıya müjde! O ilçede mera ıslahı yapılacak

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Proje ile 2023-2025 yılları arasında İnönü Merkez Mahallerinde bulunan toplamda 582 dekar merada hâkim duruma gelen, hayvanların faydalanabileceği yararlı otları baskılayarak meranın verimini düşüren istilacı bitkiler uzaklaştırılacak ve mera alanında gübreleme işlemi uygulanacaktır. Bunun yanı sıra mevcut meradan faydalanan hayvanların refahını gözeterek suya daha kolay ulaşmalarını sağlamak ve dolayısıyla verimlerini arttırmak amacıyla ihtiyacı kadar hayvan suluğu (sıvat) yapılacaktır. Buna ilaveten bu süreçte meradaki otlatma baskısını azaltmak ve meradan faydalanan çiftçinin kaba yem açığını kapatmak adına yöre çiftçisine yem bitkisi tohumu desteği verilecektir. Yapılan bu işlemlerle meranın veriminin arttırılması, korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedeflenmektedir.

Bu kapsamda bu yıl içerisinde mevcut meradan faydalanan 45 çiftçiye 45 torba yem bitkisi tohumu (silajlık mısır) desteği verilerek bu çiftçilere ait 270 da tarım arazisinin değerlendirilmesi ve bu arazilerden yaklaşık 2 Milyon kg mısır silajı üretilmesi planlanmaktadır. Böylelikle meranın koruma altına alındığı bu süreçte oluşması muhtemel kaba yem açığının kapatılarak yörede hayvancılıkla iştigal eden üreticilerin yem maliyetlerinin düşürülmesi planlanmaktadır.

İnönü Merkez Mahalleleri Mera Islah ve Amenajman Projesi'  sonucunda mera hayvancılığının teşvik edilerek hali hazırda  mera ıslah ve amenajman projesinin uygulandığı bu mahallelerde 214 çiftçi eliyle yetiştirilen 214 ü mandalardan oluşan toplamda 1342 büyükbaş ve 8338 küçükbaş hayvanın kaba yem ihtiyacının önemli bir kısmının bu meralarımızdan karşılanarak İnönü İlçesi özelinde Eskişehir İlinde kaba yem maliyetinin düşürülerek daha karlı  bir hayvancılığın yapılmasına katkı sağlamak amaçlanmaktadır.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce il genelinde her yıl Mera Islah ve Amenajman Projeleri uygulanmakta ve bu projelerin yürütüldüğü mahallelerde, kaliteli kaba yem bitkisi üretimini arttırmak ve ıslah sürecinde ilgili meralardaki otlatma baskısını azaltmak ve kaba yem açığını kapatmak için proje alanında hayvancılık yapan çiftçilere proje süresince kaba yem bitkisi tohum desteği %100 hibe ile verilmektedir."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner350

Gelişmelerden Haberdar Olun

@