banner208

Eskişehir'de meralar ıslah ediliyor!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen programda meralarda yapılan ıslah çalışmalarına dikkat çekildi...

banner294
TARIM 29.10.2022, 12:44
Eskişehir'de meralar ıslah ediliyor!
banner209

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Mahmudiye Kaymakamı Esra Arıtürk ile beraber Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen Mera Islah ve Amenajman Projeleri Hibe Desteği Programı kapsamında Mahmudiye İlçesinde, Yeni Mahalle ve Balçıkhisar  Mahallesi çiftçilerine yönelik olarak gerçekleştirilen 2.550 kg Macar Fiği Tohumu teslim törenine katıldı. Söz konusu törende İl Müdür Yardımcısı Rıdvan Akpolat, İlçe Müdürü, Şube Müdürleri, İlgili Köy Muhtarları ve Çiftçileri de hazır bulundu.

Gerçekleştirilen törende İl Müdürü Gümüş ve Mahmudiye Kaymakamı Arıtürk İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü İbrahim Balk’tan Proje hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra tören alanında bulunan çiftçilerle konu hakkında sohbet edip hak ediş sahibi çiftçilere hibe tohumlarını teslim etti.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Mahallede uygulanan ‘’Mera Islah ve Amenajman Projesi ’’ kapsamında çiftçilerimize sağlanan yem bitkisi tohum desteği ile bu mahallelerde kaba yem açığınının kapatılarak yaklaşık 5.000 baş hayvanın otlatıldığı mevcut mera alanlarındaki otlatma baskısının azaltılması ve otlatma süresinin uzatılması hedeflenmekte. Tohum desteğinin yanı sıra Balçıkhisar Mahallesi ve Yeni Mahallede ot verimini ve kalitesini arttırmak için 29.000 kg kimyevi gübre ile gübreleme çalışmaları da devam etmektedir. Eskişehir genelinde hâlihazırda uygulanan ‘’Mera Islah ve Amenajman Projeleri’’ kapsamında diğer İlçelere bağlı 8 mahallede de gübreleme çalışmaları devam etmektedir. Bu kapsamda 2022 yılı içerisinde çiftçilerimizin desteği ile ihtiyaç duyulan meralarımıza yaklaşık 63500 kg kimyevi gübre atılarak bu meralarımızın veriminin arttırılması hedeflenmektedir. Ayrıca 6 mahallemizde 6 adet sıvat (suluk) yaparak yerleşim alanlarına uzak olan meralarımızda otlatılan hayvanlarımızın içme suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Bununla beraber ihtiyaç duyulan mera alanlarına 5 adet gölgelik ve kaşınma kazığı tesis ederek hayvan refahı koşullarını da optimize etmeyi hedefliyoruz. Yine Bakanlığımızın imkânları dâhilinde İlimizde 11 farklı mahallemizde 84.000.000 (Seksen Dört Milyon) m² mera alanında ıslah ve amenajman projelerine ve hayvan refahını arttıracak yatırımlara devam edilmektedir. 

Mera Islah ve Amenajman Projeleri ile nihai amacımız, olabildiğince meralarımızın daha planlı kullanılmasını sağlayarak sürdürülebilirliğine katkı yapmak, bir yandan da meralarımızın verimini arttırarak kaba yem ihtiyacımızın büyük bölümünü bu alanlardan elde edip hayvancılıkla iştigal eden yetiştiricilerimizin yem maliyetlerini düşürmek ve dolayısıyla daha karlı bir hayvancılığa imkân sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için yapılan işlemlerden bir tanesi de meralarımızdaki otlatma baskısını azaltmaktır. Bu nedenle Mera Islah ve Amenajman Projelerinin yürütüldüğü köylerde,   kaliteli yem bitkisi üretimini arttırmak ve ıslah sürecinde kaba yem açığını kapatmak için hayvancılık yapan çiftçilerimize sağlanan tohum desteğimiz devam etmektedir." 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@