Eskişehir'de merkez ilçelere hibeli tohum desteği

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerine yüzde 50 hibeli tohum desteği verildi.

TARIM 21.03.2023, 15:24
Eskişehir'de merkez ilçelere hibeli tohum desteği

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

“Öncelikle bütün çiftçilerimize projemize iştirak ettikleri, ilgi gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Gönül ister ki bütün çiftçilerimizin bütün tohumluk ihtiyaçlarının tamamını karşılama şansımız olsa; malumunuz bu sene deprem felaketinden dolayı  deprem bölgesindeki çiftçilerimize daha fazla destek anlamında projelerimizin bir kısmının bütçesini o bölgeye kaydırdık. Biz de bundan herhangi bir şekilde rahatsızlık duymuyoruz. Bilakis burada bizim çiftçilerimizin hemen hemen tamamı oradaki çiftçi kardeşlerine yem desteği gönderdiler. Bu vesileyle hepsinden Allah razı olsun diyorum. Deprem bölgesine şu ana kadar yem bayilerimizin, çiftçilerimizin, Sivil Toplum Kuruluşlarımızın desteği ile  25 tır yem gönderdik. Burada bize tır desteği veren de oldu, tırın şoförünün nakliyesinin mazotunun desteğini veren de oldu. İl Müdürlüğümüz bütçesinden 1 tanker mazot da gönderdik. Yaklaşık 40’ın üzerinde personelimiz orada görev yaptılar.

Bende bir hafta Gaziantep Islahiye’de  görev yaptım. Ve şu anda orada hala görevde olan arkadaşlarımız var. Bir taraftan da arazilerimiz daha çok değer kazansın daha çok verim versin daha çok çiftçimiz üretsin ve para kazansın diye proje yapıyoruz. Projeyi yapan arkadaşlarımız Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesini yürütmektedirler. Bu kapsamda ilimizde nohut, ayçiçeği, kanola, buğday, arpa, yulaf gibi ürünlere tohum desteği vermekteyiz. Geçen sene Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerimizde buğday tohumu yanında, arpa tohumunu da %75 hibeyle verdik. Bu sene hem bütçe kısıttı var hem de daha fazla talep olması sebebiyle nohut tohumu desteği yapacağız. Bundan sonra da yine Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerimizde ayçiçeği tohumu teslimimiz olacak. Şu anda Tepebaşı ve Odunpazarı ilçelerimizde  13 tonun üzerinde nohut tohumluğu desteği veriyoruz. Nohut çeşidi biliyorsunuz ki azkan nohut çeşidi. Eskişehir ilimizde Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitünce geliştirilen biçerdöverle biçmeye tarım hasadıyla uygun yüksek verimli bir çeşit hem de kalitesi çok iyi. Burada İlçe Müdürlerimiz hangi mahallelere verileceğine karar veriyorlar.

Ziraat Odası Başkanlıklarımız projemizi daha etkin yürütmemiz için bizimle diyalog halindeler. Ben bu anlamda hem proje hazırlayan ekibime hem sizinle doğrudan temasta bulunan İlçe Tarım Müdürlerimiz ve personelimize hem de Ziraat Odası Başkanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Arzumuz şu ki daha fazla destek verelim size. İçinizden bir kardeşiniz olarak köyde büyüyen biri olarak işimiz gücümüz tarlaydı. Köydeyken bir kitap okumuştum Altın Yapan Köy diye bir kitap vardı. Köy nasıl kalkınır bunun hikâyesinin örneği vardı. Okuduktan sonra ben de kendi köyüme böyle yapacağım demiştim. Rabbim kendi köyüme nasip etmedi ama  görev yaptığımız köylerimizde elimizden gelen ne varsa sizler için yapıyoruz. Bizim arkadaşlarımız hangi ürünün desteklenmesine ihtiyaç varsa onun projesini hazırlıyor, Bakanlığımıza sunuyor; Bakanlık olmazsa Valilik destekliyor, sağ olsun sayın Valimiz bize çok destek veriyor. Kalkınma Ajansları, Avrupa Birliği, elimizde ne varsa seferber etmeye çalışıyoruz. Bu sene Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğümüz bünyesinde makine ekipman yüzde 50 hibe desteğimiz var 928 projeye onay verdik; inşallah Bakanlık onayından da geçer. İnşallah bütün çiftçilerimize destek veririz. Hepinize Allah hayırlı uğurlu etsin bereket versin diyorum"

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@