Eskişehir'de nohut üretimini artırma çalışmaları

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Eskişehir’de Nohut Üretmezsek Olmaz Projesi” çerçevesinde Alpu ilçesindeki 49 çiftçiye tohum teslim törenle yapıldı.

TARIM 11.03.2024, 22:04
Eskişehir'de nohut üretimini artırma çalışmaları

Azkan cinsi nohut tohumlarının yüzde 50 hibeli olarak üreticilere teslim edildiği törene İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Alpu AK Parti İlçe Başkanı Halil Yavuz, Alpu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cemal Sönmez Baş, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nizamettin Çetiner, mahalle muhtarları, projede görevli İlçe Müdürlüğü personeli ve projeden faydalanan çiftçiler katıldı.

Proje ile öncelikli olarak ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanların değerlendirilerek tarıma kazandırılması ve tarım arazilerinin daha etkin kullanılması amacıyla Alpu’da nohut üretimi yapan 49 çiftçiye 1000 dekar araziye ekilmek üzere yüzde 50 hibeli olarak 10 ton tohum desteği sağlandı.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ile 2021 yılında Alpu, 2022 yılında Mahmudiye ilçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce denenerek başarılı sonuçlar alındıktan sonra çiftçiler tarafından benimsenen ve yoğun talep gören; Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen; kuraklığa dayanıklı, yerli ve milli nohut çeşidi olan Azkan çeşidi nohut tohumluklarının kullanımının Eskişehir’de yaygınlaştırılması çalışmalarına devam edileceği belirtildi. Bu çerçevede, 2023 yılında da Eskişehir'de “Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi” ile Alpu, İnönü, Han, Günyüzü, Seyitgazi, Sivrihisar, Odunpazarı, Tepebaşı, Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde 451 çiftçiye 58 bin 800 kilo tohum desteği verildi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@