Eskişehir'de sera kent projesi!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sera kent inceleme programı düzenlendi...

TARIM 27.10.2022, 16:49
Eskişehir'de sera kent projesi!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan gezi programı kapsamında Eskişehir'i ziyarete gelen heyet tarafından Mahmudiye İlçesi İsmetpaşa Mahallesinde Tarım ve Orman Bakanlığı Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı dahilinde kurulan Miracle Tarım İşletmesine ziyaret gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen işletme ziyaretine Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Emekli Müsteşar Vedat Mirmahmutoğulları, Mahmudiye Kaymakamı Esra Arıtürk, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş ve Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin katıldı.

İşletme ziyaretinde proje hakkında bilgi vermek amacıyla Miracle Sera kent işletmesi tarafından gerçekleştirilen sunumda Tarımsal üretimde yüksek teknolojinin ve yenilenebilir enerjinin bir araya getirildiği, şantiye olarak özel sektöre ait Türkiye’nin en büyük sera kent projesinin burada gerçekleştirildiği vurgulandı. Ayrıca bu tesisin Türkiye’nin tarımsal üretim için kullanılan ve özel sektöre ait olan sürdürülebilir bio döngüsel ekonomiyi hedefleyen en büyük ruhsat alanlı sera kent olduğu dile getirildi. Öte yandan söz konusu alanda 12 ay boyunca üretime imkan sağlayan yaklaşık 1000 dönüm seraya yetecek kadar sıcak su potansiyelinin bulunduğu; bu sebeple de yerli ve yabancı yatırımcıların bu projeye ilgisinin yoğun olduğu belirtildi. Yapılan sunumun ardından yeni yapılan ve modernize edilen sera kent alanında incelemelerde bulunularak program sonlandırıldı.

Bahse konu sera kent projesine, Tarım ve Orman Bakanlığımızın uygulamakta olduğu Kırsal Kalkınma Destekleri Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı kapsamında 3 Milyon 583 Bin TL hibe desteği sağlanmıştır.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@