banner208

Eskişehir'de tarımsal sulamaya yüzde 50 hibe desteği

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçilerin su kullanım hizmet bedellerine yüzde 50 hibe desteği sağlayacak.

TARIM 16.05.2023, 11:12
Eskişehir'de tarımsal sulamaya yüzde 50 hibe desteği
banner209

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü sorumluluğunda tarımsal üretim yapan çiftçilerin su kullanım hizmet bedellerine %50 hibe desteği sağlayacak.

Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünce yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında kurulan Sulama Kooperatifleri tarafından işletilen sulama sahalarında tarımsal üretim yapan çiftçilerin su kullanım hizmet bedellerine %50 hibe desteği sağlanacaktır. 1163 sayılı Kooperatifler Kanunu kapsamında kurulan Sulama Kooperatiflerine ortak olan çiftçiler başvurabilirler.

Bu destekten yararlanacak çiftçilerin:

- Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmaları gerekmektedir.

- Desteklemeden yararlanacak sulama kooperatiflerine ortak olan çiftçiler üretim sezonunda su kullanım hizmet bedelinin tamamını dönemi içerisinde ödemiş olmalıdır.

- Su kullanım hizmet bedelinin tamamının ödendiğine dair üretici adına düzenlenmiş belgeler (fatura, makbuz ve benzeri) düzenlenmiş olmalıdır.

- Desteklemeden yararlanacak çiftçilerin dilekçe ile kooperatife müracaat etmiş olması gereklidir.

- Çiftçiler şahsen veya yasal temsilcisi aracılığıyla başvuruda bulunabilir.

Destekten yararlanacak çiftçilerin ortak oldukları Sulama Kooperatiflerine 01.10.2023-15.10.2023 tarihleri arasında dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Destekleme başvurularını alan Sulama Kooperatifleri icmal formunu düzenleyerek en geç 27.10.2023 gününe kadar İl/İlçe Müdürlüğüne göndermelidir.

Söz konusu destekleme; Tarımsal Sulama Amaçlı Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine İlişkin 26 Nisan 2023 tarih, 32172 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararıyla sulama birlikleri ile kooperatifleri tarafından işletilen sulama sahalarında tarımsal üretim yapan çiftçilerin, 2023 yılında su kullanım hizmet bedellerinin desteklenerek üretim maliyetlerinin azaltılması ve rekabet güçlerinin artırılması ile bu kapsamda gıda arz güvenliğinin ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanmasına katkıda bulunulması amacıyla yapılmaktadır. Detaylı bilgi ve teknik destek için Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğüne başvurabilirsiniz."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@