Eskişehir'de yüzde 50 hibeli tohum desteği!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, 'Eskişehir'de Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi' kapsamında Alpu'da tohum teslim töreni düzenlendi...

TARIM 13.03.2023, 21:27
Eskişehir'de yüzde 50 hibeli tohum desteği!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, 'Eskişehir'de Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi' kapsamında Alpu'da tohum teslim töreni düzenlendi. Söz konusu törene Eskişehir Vali Yardımcısı Ali Çetin, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Bitkisel Üretim Şube Müdürü Nizamettin Çetiner, Alpu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Cemal Sönmez Baş, projede görevli İl İlçe Müdürlüğü personeli ve projeden faydalanan çiftçiler katıldı.

Proje ile öncelikli olarak ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanların değerlendirilerek 700 dekarlık tarım arazisinin üretime kazandırılması ve tarım arazilerinin daha etkin kullanılması amacıyla Alpu İlçesinden 45 çiftçiye 7 bin 600 kilogram tohum desteği sağlandı. Sağlanan bu destekle tarımsal üretim zincirine 18 yeni çiftçi dahil edilerek Alpu’da nohut üretim alanları yüzde 10 artacak.

Konuya ilişkin Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Eskişehir’de ilkbahar döneminde uygulanmak üzere 3 proje desteklenmeye hak kazandı. Bu kapsamda yer alan projelerden olan Eskişehir'de 'Nohut Üretiminin Arttırılması Projesi' ile Alpu, İnönü, Han, Günyüzü, Seyitgazi, Sivrihisar, Odunpazarı, Tepebaşı, Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde Proje ekibince belirlenen şartları taşıyan 451 çiftçiye 58800 kg Nohut tohumu desteği verilecektir. %50’si  Tarım ve Orman Bakanlığı, %50’si çiftçi katkısı ile temin edilen 2 Milyon TL. bütçe ile öncelikli olarak ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan 5880 dekarlık tarım arazisi kuraklığa dayanıklı Azkan çeşidi nohut ekilerek üretime kazandırılacaktır. 'Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE)' Projesi ile 2021 yılında Alpu, 2022 yılında Mahmudiye İlçesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce denenerek başarılı sonuçlar alındıktan sonra çiftçiler tarafından benimsenen ve yoğun talep gören; Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen; kuraklığa dayanıklı, yerli ve milli nohut çeşidi olan Azkan çeşidi nohut tohumluklarının kullanımının  Eskişehir İlinde yaygınlaştırılması çalışmalarına devam edilecektir."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
.
banner350

Gelişmelerden Haberdar Olun

@