Eskişehirli çiftçiye bir yılda 756 milyon TL destek verildi!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, "2022’de çiftçimize 756 milyon TL destek verdik" dedi...

TARIM 24.11.2022, 16:11
Eskişehirli çiftçiye bir yılda 756 milyon TL destek verildi!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ev sahipliğinde Kütahya Yolu Hizmet Binası Toplantı Salonunda Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Kurum Müdürlerince koordinasyon ve değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. 

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin talimatlarıyla Bakanlık kuruluşları arasındaki koordinasyonun sağlanarak iş birliğinin artırılması amacıyla gerçekleştirilen toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Tarım Kredi Kooperatifleri Kütahya Bölge Birliği Bölge Müdürü Ahmet Yıldırım, Toprak Mahsulleri Ofisi Eskişehir Baş Müdürü Mehmet Murat Hasçuhadar, Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Sabri Çakır, Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Mehmet Sait Kanar, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Mahmudiye) Müdür Yardımcısı Bekir Taşçılar, Orman Bölge Müdürlüğü Bölge Müdür Yardımcısı Hasan Bozan, Devlet Su İşleri Bölge Müdür Yardımcısı Nazım Kahraman katıldı.  Söz konusu toplantıya Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Kurum Müdürlerinin yanı sıra Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hikmet Çelik de özel davetli olarak katıldı. 

İlgili toplantıda Eskişehir tarımını doğrudan ve dolaylı yoldan etkileyen ve ilgili kurumlarca tespit edilen sorunlar ele alındı. Bununla beraber Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı ilgili kurum/kuruluşlarca ilimizde gerçekleştirilen faaliyetler değerlendirildi. Toplantıda temsil edilen Kurum ve kuruluş amirlerince kurumlarının sorumluluk alanlarındaki çalışmalarla ilgili spesifik bilgiler verildi. Toplantıda ayrıca kamu kurum ve kuruluşları arasındaki iletişim ve koordinasyonun önemine vurgu yapıldı. 

Bahse konu toplantıda söz alan İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, ”2022 yılında Eskişehir'de Buğday Yetiştiriciliğinin Arttırılması ve Atıl Araziler Buğday Tohumlarıyla Yeşerecek Projeleri kapsamında %50'si Bakanlık, %25'i Valilik ve %25'i çiftçi katkısıyla temin edilen 698 ton Reis çeşidi buğday tohumu Eskişehir genelinde toplamda 14 ilçemizde, 207 mahallemizde bulunan 1415 çiftçimize 38 bin 828 dekar alana ekilmek üzere Ekim başında teslim edilmişti.   Teslim edilen "Reis" adlı buğday çeşidi Eskişehir Geçitkuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce geliştirilen, Eskişehir toprağına ve iklimine tamamen uyumlu, yüksek verimli yerli ve milli buğday çeşidi olup, hem kuraklığa dayanıklı hem de suluda çok iyi verim vermektedir. Ayrıca kılçıklı bir buğday çeşidi olduğu için domuza karşı da korunaklıdır. Söz konusu buğday tohumu hibe desteğinden, başta doğal afetlerden etkilenen, farklı sebeplerle çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptıramayan, küçük ölçekli çiftçilerimiz ile şehit ve gazi yakını olmak üzere başvuran ve belirtilen kriterleri  taşıyan tüm çiftçilerimiz faydalanmıştır” dedi.

İl Müdürü Gümüş ayrıca; “İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce  2022 yılı içerisinde Eskişehir çiftçimize Tarım ve Orman Bakanlığımızca doğrudan sağlanan destekleme ödemeleri ile Bakanlığımız, Valiliğimiz ve yerel kaynaklar aracılığıyla temin edilen  bütçeyle gerçekleştirilen projeler kapsamında çiftçilerimize 756 Milyon TL destek verdik. Bu kapsamda, Mazot ve Gübre Desteklemeleri, TMO Alım Primi Desteklemeleri, Et Girdi Desteklemesi, Hububat Baklagil ve Dane Mısır, Yağlı Tohum Fark Ödemeleri başta olmak üzere Bitkisel Üretim Desteklemeleri kapsamında çiftçilerimize toplamda 680 Milyon TL; Süt Teşvik Primi başta olmak üzere Hayvancılık Destekleme Kalemleri dâhilinde çiftçilerimize yaklaşık 27 Milyon; Ekonomik Yatırımlar, Kırsal Ekonomik Altyapı, Uzman Eller, Bireysel Sulama Desteklemeleri başta olmak üzere Kırsal Kalkınma Desteklemeleri dâhilinde üreticilerimize toplamda 25 Milyon TL; İl Müdürlüğümüzce geliştirilen projeler kapsamında 16 Milyon TL ve 2022 Doğal Afet Desteği kapsamında 8 Milyon TL ayni ve nakdi destek verilmiştir” dedi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@