Hedef Mihalıççık kirazının ihracatının arttırılması!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Mihalıççık İlçesinde kiraz üreticilerine kiraz üretimi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi...

TARIM 18.04.2023, 14:32
Hedef Mihalıççık kirazının ihracatının arttırılması!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde görevli Ziraat Mühendisleri Eda Gözükara, Muazzez Günay ve Salih Çildem tarafından Mihalıççık İlçesinde, kiraz üreticilerine kiraz üretimi ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, kiraz üretiminde görülen hastalık ve zararlılarla ilgili mücadele metotları, İyi Tarım Uygulamaları kapsamında bitkisel üretimde uygunluk kriterleri, İl Müdürlüğümüz tarafından Mihalıççık İlçemizde uygulanacak olan “İyi Tarım Uygulamaları ve Kontrolü Projeleri” hakkında üreticiler bilgilendirildi.

Ayrıca toplantıda Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde Mihalıççık İlçesi’nde yürütülen “Kirazda Akdeniz Meyve Sineğinde Ari Alan Çalışması Projesi” Kapsamında ilçede yapılan çalışmalar hakkında üreticiler bilgilendirildi. 2022 yılında Uluslararası Bitki Koruma Konvansiyon’ nun (IPPC) resmi sayfasında yayımlanan Eskişehir İli Mihalıççık İlçesi, akdeniz meyve sineği ari alan ilan edilen 4 İlden birisi olmuştur. Bu çalışma ile akdeniz meyve sineğinin kiraz ihracatında sorun olmaktan çıkarılması ve kiraz ihracatının artırılması hedeflendiği vurgulanarak ariliğin sürdürülebilmesi için gerekli bitki sağlığı tedbirleri üreticilerimize anlatılarak bilgilendirmeler yapıldı.

Söz konusu toplantı, akdeniz meyve sineği ari alan ilan edilen Mihalıççık İlçesinde ariliğin devamlılığı için yapılması gerekenler ile ariliğin devam ettirilmesinin önemi, kirazda ekonomik zarara sebep olan hastalık ve zararlılar hakkında bilgilendirmeler yapıldıktan sonra, bundan sonraki süreçte de  ihtiyaç dahilinde  benzer bilgilendirme ve eğitim çalışmalarına devam edileceği vurgulanarak sona erdi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
banner343

Gelişmelerden Haberdar Olun

@