Kuru tarım projesi yine Eskişehir’den doğuyor!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, kuru tarım umudunu yeniden yeşertti...

TARIM 12.03.2023, 15:21
Kuru tarım projesi yine Eskişehir’den doğuyor!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in elleriyle toprağa serptiği Anadolu’nun en eski tohumlarından olan karakılçık buğdayı ve sazlık çavdarı tohumları çimlenerek kuru tarım umudunu yeniden yeşertti.

Uyguladığı başarılı projelerle çiftçilere can suyu olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yaparak ata mirası, Anadolu’nun en eski tohumlarındanolan karakılçık buğdayı ve sazlık çavdarını Seyitgazi’de toprakla buluşturmuştu.

Seyitgazi Belediyesi’ne ait tarlalara yapılan ekimlerle tohumda dışa bağımlılığa karşı bir adım daha atılırken, ilk tohumları toprağa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in serptiği topraklarda kuru tarım umudu yeşermeye başladı.

Anadolu’nun en eski tohumlarından 80 dönümlük karakılçık buğdayı ve 20 dönümlük sazlık çavdar tohumu ekili tarlalar baharın gelmesiyle çimlendi.

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ile Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı yetkililerinin incelediği tarlalarda çimlenmenin sorunsuz olarak devam ettiği belirlendi. Takibi yapılan tarlalarda bahar döneminde yapılacak çalışmalar sonrası hasat döneminde ilk mahsul elde edilecek.

Kuru tarımın ülkemizin geleceği olduğunu belirten Başkan Yılmaz Büyükerşen, “Anadolu’nun önemli bir mirası olan ata tohumlarını toprakla buluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor. Bilindiği üzere bir Kuru Tarım Sempozyumu düzenledik. Orada da gördük ki; su kıtlığının daha derinden hissedildiği, kuru tarımın büyük önem kazandığı bir dönemdeyiz. Yağış azlığı ve kuraklık tehdidi özellikle gıdaya erişimi giderek zorlaştırıyor. Bu sebeple Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, Ali Numan Kıraç’ı görevlendirerek Eskişehir’den başlattığı kuru tarım projesini devam ettirme kararlılığındayız. Seyitgazi’nin verimli arazilerinde kuru tarım denemeleri yaparak yeniden kuru tarımın benimsenmesi, Anadolu’nun kadim ve sağlıklı tohumlarının tekrar ait olduğu yerde umutlarımızı yeşertmesini çok önemsiyorum. Bol bereketli bir hasat olmasını diliyor, kuru tarımı asla aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum.” dedi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@