Özkan Alp: Bu sene Beylikova'da 23 bin dönüm arazi sulanacak!

Eskişehir'in Beylikova ilçesinde düzenlenen törenle, başvuru şartlarını taşıyan 110 çiftçiye 88 ton yerli reis çeşidi buğday tohumu teslim edildi.

TARIM 03.10.2022, 18:33
Özkan Alp: Bu sene Beylikova'da 23 bin dönüm arazi sulanacak!

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan, Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nce “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında desteklenen “Atıl Araziler Buğday Tohumlarıyla Yeşerecek Projesi” kapsamında Beylikova ilçesinde düzenlenen törende başvuru şartlarını taşıyan 110 çiftçiye 88 ton yerli reis çeşidi buğday tohumu teslim edildi.

Beylikova Kaymakamı Mehmet Ali Atak, Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp, İl Tarım ve Oman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli ve üreticilerin katıldığı etkinlikte konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Gümüş, şunları söyledi:

KURAKLIĞA DAYANIKLI TOHUMLAR

“Çok sık bir şekilde geldiğimiz Beylikova'da bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Yaptığımız ziyaretlerimizin tek sebebi siz kıymetli çiftçilerimize daha fazla destekte bulunmak. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz etkinlikte Sayın Valimizin, Bakanlığımızın destekleri ve İl/İlçe Müdürlüklerimizde ki çalışma arkadaşlarımızla birlikte hazırladığımız 2 proje ile çiftçilerimize dörtte bir fiyatına buğday tohumu desteğinde bulunmak için buradayız. Teslim edeceğimiz buğday tohumlarımız Eskişehir'de geliştirilmiş, yerli ve milli çeşidimiz olan Reis çeşididir. Tohumlarımız hem kuraklığa dayanıklı hem de suluda çok iyi verim vermektedir. Aynı zamanda kılçıklı bir buğday çeşidi olduğu için domuza karşı da korunaklıdır. Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımızın bir talimatı var "ekilmedik bir karış toprak kalmasın" ve Bakanlığımızın da bir sloganı var "sen üret yeter" diye. Değerli çiftçilerimiz sizler üretin yeter, bilin ki bizler ve Devletimiz her zaman yanınızda olacaktır. Başta doğal afetlerden etkilenen, farklı sebeplerle çiftçi kayıt sistemine kayıt yaptıramayan, küçük ölçekli çiftçilerimiz ile şehit ve gazi yakını çiftçilerimiz başta olmak üzere tohumlarımızın teslimini gerçekleştireceğiz. Arzumuz odur ki Reis çeşidi yerli ve milli buğday tohumumuz tüm Türkiye'de yeşersin ve bu desteklerden tüm çiftçilerimiz yararlanabilsin.  Çiftçilerimize teslim edilen buğday tohumlarının hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.

ÖZKAN ALP: 2 BİN DÖNÜMLÜK ARAZİMİZ SULU TARIMA GEÇECEK

Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp ise etkinlikte yaptığı konuşmada, “Biz Beylikova olarak Tarım Bakanlığımızdan gerçekten çok ciddi faydalar gördük ve çok güzel destekler aldık. Örneğin şu an etkinliğimizi yaptığımız bu tesis Beylikova Kalkınma Kooperatifinin binaları %50 hibe kapsamında Tarım Bakanlığımızın destekleri ile yapılmıştır. Bunun dışında geçtiğimiz sene Beylikova Mısır Paketleme Tesisi yapılması konusunda taleplerimiz oldu, %50 hibe beklerken Tarım İl Müdürlüğümüzün, Valiliğimizin ve Tarım Bakanlığımızın destekleriyle %100 hibe aldık. Bu alanda gördüğünüz tarım aletleri yine Tarım Bakanlığımızın ve Eskişehir Valiliğimizin destek ve hibeleriyle alınmıştır. Yine Tarım Bakanlığımıza bağlı Devlet Su İşlerinin depolama tesislerinin işletmesini devraldık ve 2 yıldır işletmesini yapıyoruz. Şu anda 13 bin dönümlük arazi sulanıyor. Nasip olursa bu sene de 23 bin dönümlük arazi sulanacak. Yine Tarım Bakanlığımız boş duran, yaklaşık 4000 dönümlük atıl araziyi Beylikova Belediyesine devretti ve ekim yaptık. Bu araziye ekilecek olan tohumları ve gübreleri yine Tarım Bakanlığımız ve Eskişehir Valiliğimiz temin etti. Bu kapsamda Devletimiz çiftçilerimize 80 ton tohum ve 80 ton gübre hibe etti. Bu sene ektiğimiz bu arazilerimizin hasadını gerçekleştirdik. İnşallah yine bu sene Tarım Bakanlığımızın destekleriyle 2000 dönümlük arazimizi sulu tarıma geçirecek ve ekimini gerçekleştireceğiz. Biz Beylikova Belediyesi olarak bunları yaparken Sayın Cumhurbaşkanımızın "ekilmedik bir karış toprak kalmasın" talimatını esas alarak gerçekleştirdik. Tarım İl Müdürümüz bizleri hiçbir zaman desteksiz bırakmadı. Bizler de Beylikova Belediyesi ve personeli olarak üzerimize düşen ne varsa yaptık ve bu çalışmaları yaparak Türkiye'de arazilere en çok ekim yapan bir Belediye haline geldik. Bugün de yine Tarım İl Müdürlüğümüz tarafından tohum dağıtımı gerçekleştiriliyor. İnşallah bu destekler ve teşvikler daha da artar. Yapılan bu desteklerden ötürü Tarım Bakanlığımıza, Eskişehir Valiliğimize, Tarım İl Müdürlüğümüze ve destekte bulunan tüm herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Temin edilen tohumların Beylikova’lı çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum, bereketli olsun” dedi.

'ÇİFTÇİMİZDE İNANILMAZ ÇABA VAR'

Programda konuşan Beylikova Kaymakamı Mehmet Ali Atak da, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın çiftçilerimize vermiş olduğu en güzel desteklerden biri olan tohum dağıtımı için bugün burada bulunuyoruz. Devletimiz politika itibari ile çiftçimizin her zaman yanındadır, her zaman destekçisi olmuştur. Tarım İl Müdürlüğümüz, İlçe Müdürlüğümüz ve bizler Kaymakamlık olarak her zaman çiftçilerimizin dertleriyle hemhal oluyoruz, her zaman onların sorunlarına kulak veriyoruz ve çözmeye çalışıyoruz. Tabi burada Beylikova'ya parantez açmak istiyorum. Gerçekten çiftçilerimiz de inanılmaz bir çaba var, kendi aralarında tarım için inanılmaz bir destek var. Sayın Belediye Başkanımız Devlet Su İşlerinin barajını faaliyete geçirerek burada az önce bahsetmiş olduğu hizmetleri yerine getiriyor. Tabii bundan yine en çok faydalanacak zümre Beylikova’lı çiftçilerimizdir. Sulanabilir tarlalarımız artıyor. Bu Beylikova tarımı için çok güzel bir durum. Bizler burada önce Beylikova'da ve daha sonra Türkiye'de üretimi ne kadar arttırırsak memleketimiz için faydalı bir iş yapmış olacağız. Çiftçilerimiz bilsinler ki Devletimizin destekleri her zaman devam edecektir. Sayın Valimize, Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve Sayın Tarım İl Müdürümüze Beylikova'ya yapmış oldukları destekler için çok teşekkür ediyorum. Buğday tohumlarının çiftçilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Beylikova’da 22 mahalleden 110 çiftçiye 4367 dekar araziye ekilmek üzere 88 ton arpa tohumunun teslim edilmesi ile etkinlik sona erdi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@