Tarımsal amaçlı su kullanım bedelinin yarısı devletten!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarımsal amaçlı su kullanım bedelinin yarısı karşılanacak... Peki koşullar neler? İşte haber...

TARIM 28.04.2023, 16:10
Tarımsal amaçlı su kullanım bedelinin yarısı devletten!

Tarımsal Sulama Amaçlı Su Kullanım Hizmet Bedelinin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 26 Nisan 2023 tarih, 32172 sayılı Resmi Gazetede yayımlandı.

Alınan kararla sulama birlikleri ile kooperatifleri tarafından işletilen sulama sahalarında tarımsal üretim yapan çiftçilerin, 2023 yılında su kullanım hizmet bedellerinin desteklenerek üretim maliyetlerinin azaltılması ve rekabet güçlerinin artırılması ile bu kapsamda gıda arz güvenliğinin ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bugün yayımlanan Sayın Cumhurbaşkanımızın Kararıyla; çiftçilerimizin 2023 yılı tarımsal sulama ücretlerinin yüzde 50’sini karşılayacağız.  Devletimiz, alın ve akıl terini üretimle buluşturan çiftçisini desteklemeye devam ediyor. Tüm üreticilerimize hayırlı, uğurlu olsun. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerimizin 2023 yılı tarımsal amaçlı su kullanım bedellerinin yüzde 50’sini karşılayarak, eli öpülesi çiftçimize yaklaşık 4.5 MİLYAR TL destekte bulunmuş olacağız. Alın ve akıl terini üretimle buluşturan, toprağımıza bereket katan çiftçilerimizin her daim yanlarında olmaya devam edeceğiz.”

ÇKS'YE KAYITLI ÇİFTÇİLER FAYDALANABİLECEK

Karara göre 2023 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin tarımsal sulamadan kaynaklı su kullanım hizmet bedelinin %50'si destek olarak ödenecek. Sulama birlikleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin %50'si öncelikle su kullanıcısı üretici tarafından ilgili sulama birliğine ödenmesi şartıyla su kullanım hizmet bedelinin geriye kalan % 50'si ise Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili bütçesinden üreticiler adına sulama birliklerine yatırılacak. Ayrıca 1163 sayılı Kanun kapsamında kurulan sulama kooperatifleri tarafından kendi usul ve esaslarına göre belirlenen su kullanım hizmet bedelinin %50'si Tarım Ve Orman Bakanlığının ilgili bütçesinden üreticilere ödenecek.

Karar kapsamındaki destek uygulaması, 31 Aralık 2023'te sonra erecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/04/20230426-10.pdf 

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
.
banner350

Gelişmelerden Haberdar Olun

@