banner208

Eskişehir Kızılay'dan Dünya İlk Yardım Günü'nde önemli mesaj

Her yıl Eylül ayının 2. Cumartesi günü “Dünya İlk Yardım Günü” olarak kutlanıyor... Türk Kızılay Eskişehir Şube Başkanı Egemen Temizsoy'dan açıklama...

banner294
YAŞAM 10.09.2022, 12:51
Eskişehir Kızılay'dan Dünya İlk Yardım Günü'nde önemli mesaj
banner209

Her yıl Eylül ayının 2. Cumartesi günü “Dünya İlk Yardım Günü” olarak kutlanıyor. İlk yardımın hayat kurtarmadaki önemine yönelik farkındalığı artırmak için tüm dünyada kutlanan günün bu yılki teması ise “Yaşam Boyu İlk Yardım Öğren” olarak belirlendi. İlk yardım eğitiminin belirli bir yaş aralığında alınması ve daha sonra unutulmasının önüne geçmek amacıyla belirlenen tema, her evde bir ilk yardımcının olmasını hedefliyor.

Trafikte, evde, iş yerlerinde ve okullarda her gün şahit olduğumuz onlarca irili, ufaklı kaza meydana gelebiliyor. Ölümlü kazaların %25’i en güvenli yer saydığımız evlerimizde gerçekleşiyor. Düşme ve çarpmalar, kesikler, kırıklar, kanama, yabancı cisimlerle boğulma veya tıkanma, suda boğulma, zehirlenme, yanıklar, elektrik çarpması ve ateşli silah yaralanmaları gibi kaza ve acil durumlarda ilk yardım bilmek ise hayat kurtarıyor.

Ölüm ve Yaralanma Riskine Karşı En Güçlü Bireysel Koz: İlk Yardım

Günlük yaşamımızda karşılaştığımız kazalarda uzmanların müdahalesinden önce sorunun ilerlemesini önleyici ilk yardım müdahaleleri hayat kurtarabiliyor. Solunum veya kalp atımı durduktan sonra, 5. dakikadan itibaren kalıcı beyin hasarı başlıyor. Profesyonel yardım gelene kadar yapılan doğru ilk yardım sayesinde sağ kalım ve beyin fonksiyonlarının etkilenmemesi, önemli ölçüde artıyor. Heimlich Manevrası, kırığı sabitleme, yanıklara buz uygulamama, vücuda batan cismi sargı beziyle sabitleme, yara temizliği ve pansumanı, kanamalarda kol ve bacakları vücut seviyesinin üstünde tutma, elektrik çarpmalarında kalın tahta sopa kullanımı gibi basit ancak etkili müdahalelerle her birey birer kahraman olabilir.

Kızılay İlk Yardım Kahramanları Yetiştiriyor

“Sen de yaşam boyu ilk yardım öğren” teması kapsamında her evde bir ilk yardımcı olması hedefine adım adım ilerleyen, eğitim ve seminer programlarını arttırarak devam ettiren Türk Kızılay Eskişehir Şube Başkanlığı İlk Yardım Eğitim Merkezi tarafından toplumda ilk yardım bilinci oluşturmak, ölüm ve yaralanmaların azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla sertifikalı ve bilgilendirici eğitim çalışmalarına devam ediyor.

Eskişehir Kızılay Şubesi İlk Yardım Merkezi tarafından Kızılay İletişim Noktası önünde kurulan stantlarda vatandaşlara ilk yardım ile ilgili bilgilerin yer aldığı el kitapçıkları ve broşürler dağıtılırken,Orada bulunan halka uygulamalı İlk Yardım eğitimi verildi.İlk Yardım hakkındaki yanlış bilinenler düzeltildi.

İlk Yardım öğrenmenin önemine ilişkin açıklamalarda bulunan Türk Kızılay Şube Başkanı Egemen Temizsoy, “Her yıl Eylül ayının ikinci Cumartesi günü kutladığımız Dünya İlk Yardım günü ,hemşehrilerimizi ilk yardım farkındalığı kazandırması açısından oldukça önemli bir gün,Gün içerisinde önlenebilir nedenlere bağlı gelişen ve kötü sonuçlanabilen kazalar yaşayabiliyoruz,Ancak aldığımız ilk yardım eğitimiyle bu kazaların önüne geçebiliriz.Bu vesileyle tüm hemşehrilerimizi Türk Kızılay Eskişehir İlk Yardım Merkezleri’ne bekliyoruz" dedi.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
banner53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@