ESOGÜ Tıp Fakültesi’nde sürgün tepkisi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görev yapan Yalçın Mutlu’nun gerekçe gösterilmeden diş hastanesine sürgün edilmesine tepki gösterildi.

YAŞAM 18.03.2024, 17:24 18.03.2024, 17:35
ESOGÜ Tıp Fakültesi’nde sürgün tepkisi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi’nde görev yapan Yalçın Mutlu, gerekçe gösterilmeden diş hastanesine gönderildi. Mutlu’nun yer değişikliğine tepki gösteren SES Eskişehir Şubesi, ESOGÜ Tıp Fakültesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan da destek verdi.

“YALÇIN MUTLU’NUN SİCİLİ TEMİZ”

Basın açıklamasında konuşan SES Eskişehir Şube Eş Başkanı Özge Yılmaz açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Eski şube başkanımız Yalçın Mutlu, hayatı boyunca mücadelesi ile, ESOGÜ Tıp Fakültesinde 31 yıldır verdiği hizmetiyle tanınır. Yalçın Mutlu, tüm çalışanlar tarafından sevilen, yaptığı işlerle övgü ve takdir gören, sicili temiz, herhangi bir soruşturma ve cezası olmayan bir emekçidir. Hayatını sağlık emekçilerinin daha iyi bir yaşama kavuşması için mücadele ile geçiren, hiçbir iktidar döneminde yapılan haksızlıklara boyun eğmeyen Yalçın Mutlu ne yaptı da sözde geçici görev ile keyfi sürgüne gönderildi? Bu sorunun cevabını ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Yönetiminden talep etmekteyiz.

“SONUÇLARINA DA KATLANACAKSINIZ”

Bu sürgünün arka planını bizler biliyoruz. Arka planda; sağlıkta yaşanılan dönüşüm, özelleştirme, taşeronlaştırmaya karşı arkadaşımızın duruşu vardır. Ayrıca yöneticilerin atamasında aranması gereken en temel özellik olan liyakatin olmayışı, geçmişten gelen husumet, ihalelerdeki şeffaflık ilkesinin tartışılması da temel etkenlerdendir. Sayın ESOGÜ Yönetimi bizlerin mücadelesinin en temel ilkesi kamunun çıkarlarının kollanmasıdır.  Bu konuda hassas olan arkadaşımızın, masumiyet karinesi yok sayılarak, hiçbir hukuki temel olmadan yer değişikliği kararının verdiniz. Sonuçlarına da katlanacaksınız. Bu ülkede hala hukuk var, bunu koruyan yargıçlar var. 

“ADİL VE ŞEFFAF BİR SORUŞTURMA TALEP EDİYORUZ”

Yalçın Mutlu, biyomedikal sorumlu teknisyeni olduğu için, firma ve bazı yetkili kişilerin talep ve isteklerini geri çevirmiş, imza atmamış, kimi zaman şerh düşmüş, kişi ve firmaları rahatsız etmiştir.  Son dönemde Başhekim yardımcısı ve bazı müdürler ile şeffaf, demokratik ihaleler yapılmış, fakat ihaleleri istenen adrese gitmemesi, mobbing ve sürgün getirmiştir. Bu süreçte Yalçın Mutlu dışında mobbinge maruz kalan birçok kişi vardır. Burada ESOGÜ Rektörlüğüne sesleniyoruz: Adil ve şeffaf bir soruşturma talep ediyoruz. 

“HUKUKİ MÜCADELEMİZ BAŞTA OLMAK ÜZERE SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ”

Yönetememe hali adeta genel bir kural haline gelmiş, 2 yılda hastanenin servis sorumlusu hemşirelerin ve diğer birim sorumlularının yüzde 90’ı değiştirilmiş, yandaş sendika temsilci ve üyeleri atanmıştır. Hastaneyi başhekim mi yoksa sendika mı yönetiyor belli değildir. Birileri için sendika üyesi olmak, müdür olmak için yeterli hale gelmiştir. Arkadaşımız derhal göreve iade edilmelidir. İşini yapan insanları sürgün ederek bir yere varamazsınız. Meşru mücadelemizi, hukuki mücadelemiz başta olmak üzere sonuna kadar sürdüreceğiz.” 

“SAVCILIKLARA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

Haklarını hukuki yollarla arayacağını söyleyen Yalçın Mutlu ise şunları söyledi: “Dilekçemi verdim. Şimdi görev yerime iade edilmezsem çok kısa bir sürede rektörlük makamına başvurarak kişi, kişiler hakkında soruşturma açılmasını talep edeceğim. Daha sonra tekrar hukuki haklarımızı aramak için adli makamlara, savcılıklara suç duyurusunda bulunacağım, davalar açacağım. Adalet bir gün herkese lazım olacak. Biz başkanımın da dediği gibi bu ülkede iyi yargıçlar var. Hala adalet var. Adalete güveniyoruz. Hepinize çok teşekkür ederim."

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@