İklim değişikliğiyle mücadele eden OEDAŞ’a CDP’den ‘B’ notu

Elektrik dağıtım şirketi OEDAŞ, CDP İklim Değişikliği Programı’nın 2023 yılı değerlendirmesinde ‘B’ derecelendirme notu aldı.

YAŞAM 15.02.2024, 11:01 15.02.2024, 11:06
İklim değişikliğiyle mücadele eden OEDAŞ’a CDP’den ‘B’ notu

Elektrik dağıtım şirketi Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ), kâr amacı gütmeyen Londra merkezli uluslararası kuruluş CDP (Carbon Disclosure Project) tarafından yapılan İklim Değişikliği Programı’nın 2023 yılı değerlendirmesinde ‘B’ derecelendirme notu aldı. 2020 yılında katıldığı programla Türkiye’de faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketleri içerisinde bir ilke imza atan OEDAŞ, 2021 yılında elde ettiği ‘B’ notunu, 2022 derecelendirmesinin ardından 2023 yılında da korumayı başardı. OEDAŞ bu notla programın ‘Yönetim’ seviyesinde yer alıyor.

Muzaffer Yalçın: “Çevresel hedeflerimize ulaşmak için kararlılıkla ilerliyoruz”

CDP notunu değerlendiren OEDAŞ Direktörü Muzaffer Yalçın, “İklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini giderek daha fazla hissettiğimiz bu dönemde OEDAŞ olarak enerji verimliliğini önceleyen projeler gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda kendi binalarımızda enerji tüketimini azaltan dijitalleşme ve elektrifikasyon çalışmaları yapıyor, operasyonlarımızda ise akıllı şebeke sistemleriyle verimliliği artırıyor, enerji kaybını azaltan sistemler geliştiriyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları ile de kaynak çeşitliliğini artırıyor, böylece hem şebeke yükünü hem de karbon ayak izini azaltıyoruz. CDP’den aldığımız ‘B’ derecelendirme notu, sürdürülebilirlik ve çevre koruma konusundaki kararlılığımızın göstergesidir. Ancak bundan daha da önemlisi gelecek nesillere temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünya bırakma taahhüdümüzün bir ifadesidir.” diye konuştu.

Dünya genelinde 24 binin üzerinde şirket çevresel verilerini açıkladı

Kar amacı gütmeyen Londra merkezli uluslararası bir kuruluş olan CDP, gönüllü şirketlerin doğal kaynakları ve doğal sermayeyi nasıl kullandıklarını, faaliyetleriyle sınırlı kaynakların yeniden üretimini nasıl etkilediklerini ve bu alandaki risklerini nasıl yönettiklerini raporlamalarına aracılık ediyor. Kuruluş; iklim değişikliği, su güvenliği, ormanlar, tedarik zinciri ve şehirler olmak üzere beş programda inceleme yapıyor. OEDAŞ’ın ‘B’ derecelendirme notu aldığı 2023 listesi kapsamında dünya genelinde 24 binin üzerinde şirket çevresel verilerini CDP aracılığıyla açıkladı. OEDAŞ iklim değişikliğinin yanı sıra tedarik zinciri programı kapsamında da değerlendiriliyor.

saglisolluhaber.com

Yorumlar (0)
10
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@